Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » YALE ÜNİVERSİTESİ Araştırdı Elektronik Sigara Sigarayı Bıraktırıyor!

YALE ÜNİVERSİTESİ  Araştırdı Elektronik Sigara Sigarayı Bıraktırıyor!


Araştırmacılar bu araştırma ile birlikte elektronik sigara kullanımının diğer sigarayı bıraktırma yöntemlerine kıyasla etkisini anlamaya çalıştılar.

 

Herkesin bildiği gibi elektronik sigara kullanımı üzerine olan tartışmaların birçok boyutu var. Örneğin bazı kesimler elektronik sigara kullanımının gençler üzerindeki etkisi hakkında endişe duyarken bazı kesimler elektronik sigaranın gerçekten de sigaraya göre daha güvenli olup olmadığını tartışıyor. Bunlara kıyasla üzerinde daha az durulan bir konu ise -elektronik sigara kullanımının etkinliği konusunda gerçekten çok önemli sonuçlar ortaya koysa da- elektronik sigaranın var olan sigarayı bıraktırma programları ile birlikte kullanılıp kullanılamayacağı. Elektronik sigara kullanıcılarına göre buhar cihazları (vaporizer) ve elektronik sigaralar bu programlar için oldukça değerli ve destekleyici araçlar. Elektronik sigara karşıtlarına göre ise elektronik sigara kullanımı yalnızca zararın kaynağını değiştiriyor veya kullanıcılarını en nihayetinde sigaraya tekrar teşvik ediyor.

Bu zor ve çoğunlukla cevapsız konulara bir sonuç bulabilmek için daha fazla araştırmanın yapılması bu yüzden çok önemli. Yale Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yürütülen bir araştırmada elektronik sigaranın sigarayı bıraktırma programlarına eklenip eklenemeyeceği ve elektronik sigaranın bu programların başarı oranlarını nasıl etkileyeceğine odaklanılıyor. Uzun incelemeler sonucu elde edilen verilere göre çalışmayı yürüten ekip elektronik sigaranın bu programlara kolay bir şekilde entegre edilebileceği sonucuna varıyor. Dahası, tüm bu bıraktırma yöntemleri içinde elektronik sigara kullanımının sigarayı bıraktırma konusundaki başarı oranının diğer yöntemlere göre daha yüksek olduğu göze çarpıyor.

 

Yale’deki bu araştırma ekibine Dr. Stephen Baldassarri liderlik ediyor. Kariyerinin büyük çoğunluğunu tütün ürünleri alternatifleri üzerine yürüttüğü çalışmalar ile geçiren Baldassarri son birkaç yılda çalışmalarında elektronik sigara üzerine eğiliyor. Örneğin Baldassarri’nin beyindeki beta-2 nikotinli asetilkolin reseptörleri üzerine Yale’deki Psikiyatri Bölümü ile ortak gerçekleştirdiği bir araştırma mevcut. Şimdilerde ise elektronik sigara kullanımının insan sağlığına verilen zararı azaltıcı yönde etkilediğini ve sigarayı bıraktırma konusunda elektronik sigaranın değerli bir alternatif olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar elektronik sigaranın sigarayı bıraktırma konusunda destekleyici bir etki yarattığını kanıtlamak istiyor. Şu ana kadar standart sekiz haftalık bıraktırma programlarında elektronik sigara kullanımı üzerine araştırmalar yapan Yale’den daha itibarlı bir kurum henüz yok.

 

Araştırmacılar ilk olarak sigarayı bırakmak isteyen 40 sigara kullanıcısı buluyor. Katılımcıların bazılarına nikotin içermeyen elektronik sigaralar verilirken bazılarına ise nikotin içeren buhar cihazları (vaporizer) veriliyor. Daha sonra tüm katılımcılar gerekli psikolojik destek ile birlikte standart sigarayı bıraktırma programına dahil ediliyorlar. Araştırmacılar katılımcıların süreçlerini sekiz hafta süresince yakından takip ediyor. Programın başlamasından yirmi dört hafta sonra katılımcılara elektronik sigara kullanım alışkanlıkları hakkında sorular soruluyor. Nikotinli elektronik sigaralar verilen grubun nikotinsiz elektronik sigaralar verilen gruba göre başarı oranının iki kat daha fazla olduğu görülüyor. Bununla birlikte, iki gruptan da başarılı bir şekilde bırakanların çalışma bittikten sonra da elektronik sigara kullanımlarına devam ettikleri gözlemleniyor.  

Araştırmada bu sonuçların temel nedeninin, elektronik sigara kullanımı ve sigara kullanımı arasında paylaşılan psikolojik işaretler ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Aynı düşünce yakın zamanda İngiliz Psikoloji Topluluğu’nun elektronik sigara kılavuzuna da eklenmiştir. Bu düşünceye göre, üretilmekte olan buhar gibi görsel işaretlerin varlığı sayesinde elektronik sigara kullanan sigara içicileri daha fazla tatmin oluyor. Bu tip bir sinyal çoğu sigarayı bıraktırma programında bulunmamakla birlikte, elektronik sigaranın etkili bir bırakma amacı olarak görülmesinin sebebini de ortaya koyuyor. Bu nedenle nikotin içermeyen elektronik sigaraların nikotin bandı gibi geleneksel yöntemler ile birlikte kullanılmalarının, sigarayı bıraktırma etkinliğini çok büyük derecede artırma ihtimali araştırmacıları heyecanlandırıyor.

 

Elektronik Sigara ile İlgili Çıkarımlar

 

Elektronik sigara kullanımının getirdiği riskler üzerine yapılan bilimsel araştırmaların sayısı gün geçtikçe artmaya devam ederken yukarıda bahsettiğimiz konular üzerindeki araştırmalar yetersiz kalıyor.

Elektronik sigaranın sigaraya kıyasla daha güvenli olduğu fikri gittikçe güç kazanıyor.

 

İngiltere Kamu Sağlığı kurumu tarafından yürütülen çalışma ve daha birçoğu elektronik sigaranın tütün sigarasına göre en az 95% daha güvenli olduğunu ortaya koyuyor. Hal böyleyken araştırmacılar da henüz tam anlamı ile kavranmamış konular üzerindeki araştırmalarını güç geçtikçe artırıyorlar. Bu gibi sonuçların, özellikle Yale gibi saygın bir kurumdan geldiğini göz önüne alırsak, elektronik sigaranın toplumumuza kattığı pozitif etkiyi güçlendirdiğini söyleyebiliriz.

Yale’deki ekibin elde ettiği sonuç Louisville Üniversitesi tarafından yürütülen ve elektronik sigaranın en etkili sigarayı bıraktırma yöntemi olduğunu ortaya koyan çalışmayı destekliyor. Yale araştırmasının en dikkat çeken sonucu elektronik sigara kullanımının sigarayı bıraktırma programları ile hem uyumlu hem de bu programlar için yararlı olması. Dr. Baldassarri ve ekibi tek bir araştırmanın hiçbir şeyi tam olarak kanıtlamayacağını biliyor ve bu sebeple daha fazla çalışma yapacaklarını belirtiyorlar. Ancak yine de elektronik sigaranın bu programlara mükemmel bir ekleme olacağını düşünüyorlar.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır