Makaleler » Elektronik Sigara Çeşitleri » Sigaranın Buharlı Alternatifi

Sigaranın Buharlı Alternatifi


Elektronik sigara, tütün ürünlerine insanların duymuş olduğu ihtiyaç ve bağımlılığı en aza indirmek veya tamamen kurtarmak için üretilmiş elektronik bir cihazdır. Bu cihazı kullanan kişi, içerisine sigarada olduğu üzere içerisine duman değil, buhar çekmektedir. Buhar içerisinde tercihen nikotin maddesi de bulunabilmektedir.

Sigaranın İçerisindeki Zararlı Kimyasallara Dikkat

            Elektronik sigara içerisinde kartuşlar bulunmakta olup, bu kartuşlar nikotin seviyesine göre sınıflandırılıp tasarlanmıştır. Kullanıcının sigara kullanma alışkanlığında ki sıklığa göre belli bir seviyeden başlanıp, sıfır nikotine doğru indirgenerek kullanılan kartuşlar yardımıyla, insan vücudu sigara bağımlılığından kurtulmaktadır. Buna bağlı olarak nikotin oranının sıfıra inmesi neticesinde, dilerse kullanıcı elektronik sigara ile zararsız bir şekilde sigara içmeye devam edebilmektedir.

            Sigaraya kıyasen elektronik sigara, kanserojen maddeler içermemektedir. Bu cihazda kullanıcı soğuk buhar çekmiş olduğundan, sigara dumanında bulunan karbon monoksit gibi içerisinde dört bine yakın kimyasal zararlı maddeden kendisini ve çevresini kurtarmış olur. Sigaraya oranla bu cihaz çevre için çok daha az zararlıdır. Diğer yandan sigaranın orman yangınlarına neden olduğu ülkemizde, bu cihazın yangın çıkarma ihtimali sigara göre kat kat daha düşüktü

Elektronik Sigara Likitlerin Önemi

 Bu cihazın kullanımında önemle durulması gereken nokta, cihaz içerisinde bulunan rezistans gereğinden fazla ısı üretmesi halinde, vegetable (bitkisel) ve propilen glikol denilen ve buharı üreten maddeler çok yüksek ısılarda kimyasal bozunmalara uğrayarak kanserojen etki yaratabilecek kimsayalar salgılayabilemktedir. Bu açıdan rezistansın ısı ayarının çok iyi yapılması gerekmektedir. Yani cihazın kalitesi bu noktadan önem arz etmektedir. Ayrıca elektronik sigara liki üretimlerinde diasetil basta olmak üzere kansorejon maddeler kullanılmamalıdır.

 Elektronik sigara, pasif içiciler açısından kısmen bir zarar getirmemektedir. Zira dışa çıkan buhar içerisinde ki az bir nikotin, havada asılı konumda bulunamayacağından, gerçek sigara dumanının aksine bir süre sonra yok olmaktadır.

             Sigaranın içilmesinin yasak olduğu çoğu yerlerde bu cihaz kullanılabilmektedir. Elektronik sigara üzerine 2012-2013 yıllarında Catania Üniversitesinde yapılan bir araştırmada 300 gerçek sigara kullanıcısının 12 ay süre ile bu cihazı kullanmaları neticesinde yüzde dokuzunun sigarayı bıraktığı tespit edilmiştir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır