Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Sigaradan Vazgeçemeyenlere Yeni Tuzaklar

Sigaradan Vazgeçemeyenlere Yeni Tuzaklar


ABD'de yapılan araştırma, firmaların sigara bırakma yı güçleştirmek için sürekli nikotin aktarımını artırıcı yöntemler geliştirdiklerini ortaya koydu.
Yeni sigara modelleri ve filtreler bağımlıların sigarayı bırakma sını zorlaştırırken, bağımlı hale gelmeyi kolaylaştırıyor.
Dünyanın önde gelen sigara üreticilerinin, tüketicileri bağımlı kılmak için izledikleri yöntem bir bilimsel araştırmayla ortaya çıkarıldı. Firmalar yeni tekniklerle, bağımlılığı daha kılıcı kılıyor ve sigara bırakmaya güçleştiriyor.

Massachusetts Halk Sağlığı Departmanı ve Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin araştırmasına göre, sigara içenler eskiye oranla daha fazla nikotini içlerine çekmeye başladı. Massachusetts halk Sağlığı Departmanı’nda çalışan Thomas Land, sigara üreten firmaların sigaraların nikotini aktarmada eskiye göre daha etkili yöntemler bulduklarını ve bu durumdan haberdar olmayan bağımlıların daha fala nikotini içlerine çektiklerini, bilmeden daha bağımlı hale geldiklerini söyledi.

 

Araştırmada, dünyanın önde gelen sigara markalarının nikotin oranları ele alındı. 15 yıl geriye giderek yapılan incelemeler, sigaralardaki nikotin oranlarında değişme olmamasına karşın, içim sırasında aktarılan nikotin oranında yüzde 15 oranında artış olduğunu gösterdi. Yani sigara içenler, firmaların tütün işleme ve üretme yöntemlerinde uyguladıkları tekniklerle yüzde 15 oranında daha fazla nikotini içlerine çekmeye başladı. Bu durumda, sigara paketlerinde yazan nikotin oranlarında değişim olmamakla birlikte, vücuda alınan nikotin oranı artırıldı ve bu durum sigara bağımlılığını daha kalıcı hale getiriyor.

1999 yılında sigaralardan ortalama 1.65 miligram nikotin aktarılırken bu oran 2011 yılında 1.89 miligrama çıktı. Bu artış, tiryakilerin daha bağımlı olmasını ve daha zor sigara bıramasını sağlıyor.

Araştırmacılar, nikotin aktarımındaki bu artışın, sigara içmeye başlayan genç yaştaki insanları daha kısa sürede bağımlı hale gelmesini de sağladığını düşünüyor. Araştırmada görev alan Wenjun Li, nikotin aktarımındaki bu artışı bilmeyen ileri derecedeki bağımlıların, daha az sigara içmek için gayret sarfederken aslında çok sigara içer gibi nikotin almaya devam ettiklerini ve bu şekilde bağımlı olmaktan kurtulamadıklarını söyledi. Sigara bırakmaya çalışanları da olumsuz etkileyen bu aktarım oranındaki artış, siz az sigara içtiğinizi düşünürken veya sigara sayısını azaltarak bırakmaya çalışırken, aldığınız nikotini sabit tutarak, bağımlılığı gizlice pekiştiriyor, nikotinle bağınızı koparmayı zorlaştırıyor.
Sigara üreticileri nikotin oranındaki artışı, yeni sigara modelleri ve filtreler üreterek sağlıyor.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır