Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Okan Bayülgen'de Elektronik Sigarayı Tercih Ediyor

Okan Bayülgen'de  Elektronik Sigarayı Tercih Ediyor


Sigaranın zararlarını hepimiz biliriz. Sigara alışkanlığı bizim kültürümüzde çok önceden beri vardır. Buna karşın tarihte ölüm ve bağımlılığın en yüksek olduğu zamandayız. Yıllar arttıkça tütün içerisine pek çok madde katılmaya başlandı. Bu sigaranın zararlarını ikiye katladı. Tütün şirketlerinin başrol aldığı bu kumpasta gençlerimiz maalesef yok oluyor. Normal hayatlarında yanlarından geçmeyecekleri zehirli maddeleri ciğerlerinde barındırıyorlar.

            Sigaranın zararları anlatmakla bitmez. Karbon monoksit, nikotin, katran gibi ölümcül zehirler pek çok ölüme sebep oluyor. Öldürmez süründürür tabirini de sigaraya mal edebiliriz. Benim daha iyi bir tezim var. "Süründürerek öldürür." Bu tezi açıklama nihayetindeyim. Türkiye'de her 3 kişiden 1 ı sigara bağımlısı. Bu bağımlılık süresince gerek maddi gerek manevi hüküm altındadırlar. Türkiye Cumhuriyeti piyasasında tütün içeren maddelerin ciddi bir vergi uygulamasına tabi olduğunu görebiliyoruz. Bağımlı insanlar ekmek parasından önce sigara parasını düşünürler. Benim kadar sizin de şahit olduğunuza eminim. Derhal sigara bırakma yöntemleri ile ilgilenmeleri gerekir.

           İşin maddi kısmı buyken sigaranın zararları içine aldığı zehirle insanları başta akciğer kanseri olmak üzere pek çok ciddi hastalık sahibi yapmaktadır. Zamanla hasta eden bu bağımlılık ölene kadar bir nevi süründürür. Örneğin cilt hastalıkları, solunum yetmezliği, kanser, diş eti ve ağız sağlığı, vücutta şeker kaybı. Bu kadar çok bağımlının olduğu dünyada yaşamak çok zordur.

            Onca tanıdığım insan var sigara kullanan kişiler arasında yer alıyor. Şu güne kadar birinin iyi ki sigara kullanıyorum dediğini duymadım. Ne zaman ve ne için başladığını sorunca yüz kızartan acı gerçek ortaya çıkıyor. Sigaraya bağımlılığının aileden örnek alarak ya da küçükken arkadaşlarının yanında başlayarak olduğu gerçeğiyle yüzleşiyoruz.

            Yazımda değineceğim bu konu sigaraya başlamanın sosyolojik boyutudur. Bir çocuğa küçük yaşta sigaraya iten sebepler sizce de fazlasıyla utandırıcı değil mi? Peki suç onlarda mı yoksa onlara doğduklarından beri sigarayı empoze eden ailede mi? Kendisinin kullandığı bir şeyi çocuğundan yapmamasını istemek bence yeterince komik. Çocuk sormaz mı madem o kadar zararlı sen neden kullanıyorsun diye. Gençlerimize sahip çıkalım. Onları pasif içici konumuna düşürmeyelim. 

            Geleceğimiz olan çocuklarımızı tertemiz yetiştirelim. Sigaranın zararlarını unutmak ya da bilmemek tamamen uydurmacadan ibarettir. Sigara içen bir insan uzun süre yürüyemez ciğerleri kaldırmaz. Normal insanlardan hep bir sıfır geride kalırlar. Erken zamanda hastane ve ciddi tedavilere maruz kalırlar. Bunun ilerisini henüz saymıyorken. İnsan dünyaya bir kere geliyor ufak bir zevk için bu kadarı fazlası. Bu sorgulamaları yapmak için hala çok geç kalmış sayılmayız. 

            Herkes hata yapar önemli olan hatadan en ufak zararla dönmektir. Bu yüzden en kısa zamanda bir şeyler yapılmalıdır. Aksi takdirde zamanla vücudunuzda ortaya çıkan hastalıklarla baş edemeyecek duruma geleceksiniz. Hala dönmek için zamanınız var geç değil.

            Sigara bırakma yöntemleri hakkında pek çok dev adım atıldı. Devlet kurumlarına bağlı olarak sigara bırakma merkezleri kuruldu. Buralardan dilediğinizce ücretsiz faydalanabilirsiniz. Bunun dışında Ücretsiz Sigara Bırakma Hattı ALO 171 i arayabilirsiniz. Siz bırakmak istedikten sonra pek çok merkez mevcuttur. Buralarda günlerce kalabilir tedavi olabilirsiniz. 

            En etkili sigara bırakma yöntemlerinden biri ise elektronik sigara cihazlarıdır. Cihaz dediğimize bakmayın aslında atomizer aksamı ile çalışan ve tamamen zararsız minimum oranda bir nikotin likiti barındıran bir üründür. 

            Bunu yapmayı yeter ki isteyin işte o zaman pek çok yol ortaya çıkacaktır. Bir şeye karar verdikten sonra onun azmi ve kararlılığıyla emin adımlarla yürüyebilirsiniz. Bunun için yeterli iradenin varlığını vücudunuzda hissedin. Sizi seven insanları tek bırakmaktan korkun kendiniz için olmasa dahi onların mutluluğunu isteyin. Zafere gidecek yolda atlatacağınız sıkıntılar sizi yıldırmasın sonunda size istediğiniz hayati vereceğini unutmayın.  Karar sizde, güç sizde, azim sizde hala neyi bekliyorsunuz? İşe öncelikle bir elektronik sigara alarak kararlılığınızın ilk adımını atabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır