Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » OBEZİTE ile Savaşan Elektronik Sigaralar

OBEZİTE ile Savaşan Elektronik Sigaralar


Elektronik sigara kullanmak iştahı bastırıyor ve elektronik sigara içindeki aromalar sayesinde yeme isteği azalıyor.

Uzmanlara göre e-likit içerisindeki nikotin iştahı azaltırken, e-likit içerisinde kullanılan aromalar da (çikolata, süt vb.) yemek yeme etkilerini taklit ediyor. Bilim insanlarına göre elektronik sigara kullanımı kilo kaybına yani kilo vermeye yardımcı olabilir. Şu an elektronik sigara kullanan eski sigara kullanıcılarının ise kilo alma ihtimali daha düşük.

E-likit içerisindeki nikotin iştahı azaltırken, e-likit içerisinde kullanılan aromalar da (çikolata, süt vb.) yemek yeme etkilerini taklit ediyor. Uzmanlar buldukları sonuçların yalnızca sigarayı bırakmaya çalışan kullanıcılar için geçerli olduğunu belirtiyor.

Ancak araştırma devam ederken elektronik sigaraların ileride sigara kullanmayan bireylerin kilo vermesine de yardımcı olabileceği ihtimali artıyor. İngiltere’de 2 milyon kişi (25 yetişkinde 1 kişi) elektronik sigara kullanıyor. Nikotinin gıda tüketme isteğini azalttığı yıllardır biliniyor ve birçok eski sigara kullanıcısı sigarayı bıraktıkları anda iştahlarının açıldığını ve kilo aldığını belirtiyor.

Stirling Üniversitesi’nde elektronik sigaranın kilo alımı üzerindeki etkileri araştırılıyor.

Nikotin & Tütün Araştırmaları dergisinde yayınlanan sonuçlara göre eski sigara kullanıcıları nikotin, aromalar ve kullanım sırasındaki elden ağıza gerçekleşen hareketler dolayısıyla daha az yemek yiyor. Çalışmada yer alan Profesör Linda Bauld konu hakkında şunları diyor: “Kilo alma düşüncesi bazı sigara kullanıcılarını sigarayı bırakma düşüncesinden uzaklaştırabilir.

“Kilo kontrolü için sigara içmeyen veya elektronik sigara kullanmayan kişilere elektronik sigarayı önermiyoruz.”


Çalışmada yer alan diğer bir araştırmacı, Massey Üniversitesi’nden Profesör Marewa Glover ise şunları söylüyor:
 

“Obezite birçok hastalığın ve erken ölümün sebebi olan sigara kullanımına benzer bir etkiye sahip.

“Aromalar ile birlikte elektronik sigara kullanımının diyabet, kalp ve damar hastalıkları ve kanser riski konusunda az miktarda insana yardımcı olma ihtimali varsa bile bu toplumun sağlık kazanımları açısından çok önemli olur.”

 

Bu yılın başlarında önde gelen kalp uzmanları, elektronik sigaraların neredeyse tütün kadar kan damarlarına zarar verebileceği yönündeki endişelerini dile getirdiler.

Ve bazı laboratuvar deneylerine göre elektronik sigara içindeki bazı kimyasallar var olan tümörlerin büyümesine sebep olabiliyor.

Cambridge Üniversitesi profesörü Theresa Marteau’nun konu ile ilgili açıklamaları şöyle: “Elektronik sigaraların obezite oranını düşürme konusunda bir potansiyeli var ancak elektronik sigaraları insanlık için her derde deva bir ürün olarak görmemek gerekir.

“Efektif ve güvenli bir biçimde kullanılıp kullanılamayacağı sonucuna varmak için çok daha detaylı araştırmaların yapılması gerekiyor.”
 

Son olarak Oxford Üniversitesi profesörü Susan Jebb ise sigara kullanmayan kişiler için yüksek bağımlılık yapıcı bir madde olmasından dolayı nikotin tüketmeye başlanmasının önerilemeyeceğini belirtiyor.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır