Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » NNA E-Sigaranın Başarısını Dünya'ya Duyurmaya Hazır

NNA E-Sigaranın Başarısını Dünya'ya Duyurmaya Hazır


Yeni Nikotin Birliği zarar azaltma ve sigarayı bıraktırma amacıyla kullanılan elektronik sigaraların ülkedeki sigara kullanım oranını düşürme başarısını diğer ülkelere göstermek adına Cenevre’de düzenlenecek olan WHO FCTC COP8’e katılacak Birleşik Krallık temsilcilerine çağrı yapıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Tütün Kontrolü Çerçeve Anlaşması (FCTC) bu hafta 1-6 Ekim tarihleri arasında Cenevre’de sekizinci bienal konferansını (Conference of the Parties, COP8) düzenliyor. Ne yazık ki FCTCsigara bıraktırma konusunda elektronik sigara lehine olan bilimsel gerçekleri reddediyor ve yalnızca yoksunluk metotlarında ısrar ediyor.

Bu sebeple NNA, elektronik sigara ve diğer sigarayı bıraktırma alternatiflerinin yaygınlaşmasıyla ülkedeki sigara kullanım oranlarında görülen önemli düşüş hakkındaki farkındalığı artırmak adına bu konferansa katılan Birleşik Krallık temsilcilerine çağrı yapıyor.

“COP8 bu başarıyı gözler önüne koymak ve pozitif deneyimimizi dünya ile paylaşmak adına Birleşik Krallık için mükemmel bir fırsat.”

Sarah Jakes, NNA Başkanı.

Gerçeği Yaymak İçin Bir Fırsat

 

NNA bu konferansı elektronik sigara ve diğer alternatif tütün ürünlerinin geleneksel sigaraya göre çok daha güvenli olduğu ve buna göre hareket edilmesi gerektiği mesajını açık ve samimi bir şekilde dünyadaki diğer kamu sağlığı temsilcilerine vermek için bir fırsat olarak görüyor.

“COP8 bu başarıyı gözler önüne koymak ve pozitif deneyimimizi dünya ile paylaşmak adına Birleşik Krallık için mükemmel bir fırsat. Gelişmiş ülkeler daha güvenli alternatifler yaratarak geleneksel sigara kullanım oranlarını düşürme konusunda harika sonuçlar elde ederken daha az gelişmiş ülkelerin Dünya Sağlık Örgütü tarafından e-sigara yasağına mecbur bırakılması ne kadar doğru?”

 

“Avrupa Birliğinin elektronik sigara reklamları için FCTC’den küresel bir yasaklama talebinde bulunduğu konusunda endişe veren raporlar duyduk. Birleşik Krallık temsilcileri böyle akıl dışı bir hamlede bulunur ve hükümetin yenilikçi ürünleri artırma kararına karşı gelip bu suça ortak olursa bu bir skandal olur.”

  • Sarah Jakes, NNA Başkanı.

 

Dünya Sağlık Örgütü zarar azaltmayı prensipte destekliyor ancak gerçekte durum böyle değil

 

Birlik ayrıca Dünya Sağlık Örgütünün ironik bir şekilde prensipte zarar azaltmayı desteklediğini ancak daha sonra örgütün bütün ülkelerden elektronik sigara kullanımını yasaklamasını istediğini belirtti. Diğer bir taraftan, Birleşik Krallık hükümeti bilimi de arkasına alarak Tütün Kontrol Planı ile sigarayı bıraktırmak için alternatif olabilecek her türlü aracı desteklemekte.

 

“Dünya Sağlık Örgütü doğal olarak sağlıktan bahsetmeyi seviyor ancak Hindistan veya Afrika’daki bir sigara kullanıcısının sigara bırakmasına yardımcı olacak araçlara Birleşik Krallık veya Kanada’daki insanlara kıyasla neden daha az sahip olma hakkı olsun?”

 

“Dahası, Avrupa Birliğinin elektronik sigara reklamları için FCTC’den küresel bir yasaklama talebinde bulunduğu konusunda endişe veren raporlar duyduk. Birleşik Krallık temsilcileri böyle akıl dışı bir hamlede bulunur ve hükümetin yenilikçi ürünleri artırma kararına karşı gelip bu suça ortak olursa bu bir skandal olur. Bir yandan daha güvenli alternatifler hakkında pozitif bir şekilde konuşurken aynı anda sigara kullanıcılarının bu alternatifleri görmesini engellemenin ne anlamı var?”

 

“Cenevre’de Birleşik Krallığın daha güvenli olan nikotin ürünlerinin başarısını göstermek için Birleşik Krallık temsilcilerinin elinde altın bir fırsat var. Az gelişmiş ülkelerde sigara kullanım oranlarını düşürmek için FCTC’ye cömert bir fon sağlıyoruz.”

 

 “E-sigara sigaraya karşı daha güvenli olduğu kanıtlanmış bir alternatiftir ve Birleşik Krallıkta tütün sigarasından elektronik sigaraya geçiş yapan 1,7 milyondan fazla eski sigara kullanıcısı vardır. Birleşik Krallıkta hükümet tütün zararını azaltıcı stratejilerin getireceği önemli yararları akılcı bir şekilde görmüş ve Stoptober gibi kampanyalarla birlikte elektronik sigara konusunda verilen pozitif mesajlar sonucunda sigara kullanım oranlarında geçtiğimiz yıllarda önemli düşüşler yaşanmıştır”

NNA Başkanı Sarah Jakes durumu şöyle özetliyor;

 

“Cenevre’de Birleşik Krallığın daha güvenli olan nikotin ürünlerinin başarısını göstermek için Birleşik Krallık temsilcilerinin elinde altın bir fırsat var. Az gelişmiş ülkelerde sigara kullanım oranlarını düşürmek için FCTC’ye cömert bir fon sağlıyoruz. Bu nedenle hükümeti, mali katkımızın getirdiği etkiyi kullanmaya ve doğru şeyi yapmaya çağırıyoruz. Yapılması gereken şey az gelişmiş ülkelerin Dünya Sağlık Örgütünün yanlış bilgilendirmesi nedeniyle uygulamak zorunda kaldıkları zarar azaltma yasağını reddetmek, FCTC’yi konuyla ilgili yaptıkları kendi açıklamalarına uymaya çağırmak ve sigaraya karşı daha güvenli olan alternatiflerin tanıtımına yönelik kısıtlamalara direnmektir.”

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır