Makaleler » Likit Çeşitleri » Likit Nedir?

Likit Nedir?

Likit Nedir?

Son dönemde pek çok farklı buhar tiryakisi tarafından en çok tercih edilen sigara alternatifi cihazlara elektronik sigara denmektedir. Elektronik sigaralar günümüzde çok fazla tercih ediliyor olmasından dolayı pek çok farklı marka kapsamında üretilmektedir.

Elektronik sigaralar ile ilgili kullanıcıların en çok zorlandığı konuların başında e sigaraların yedek parçaları ve diğer bileşenleri konusunda tercihte bulunmak gelmektedir. Bu kapsamda elektronik sigaraların en önemli bileşenlerinden olan likitlerin en doğru şekilde tercih edilmesi buhar deneyiminin ve aroma hazzının en yüksek şekilde elde edilebilmesine doğrudan katkı sağlar.

Öncelikli olarak likit nedir? sorusuna bir yanıt aranması gerekirse; likit, elektronik sigaralar kapsamında kullanılan çoğunlukla içerik bakımından sahip oldukları nikotin ve aromalar ile dikkat çeken elektronik sigara sıvısıdır.

Likitler temel olarak belirtilmiş olduğu gibi gerçek bir sigara deneyiminin yaşanabilmesi için nikotinden ve daha hoş bir tadın elde edilebilmesi için aromalardan oluşmaktadır. Pek çok farklı aroma olduğu gibi aynı zamanda nikotin oranı bakımından farklılıklar taşıyan likitler de piyasada bulunur.

Aynı zamanda likitler içerik bakımından aroma ve nikotin dışında bazı etkenlere de sahip olabilmektedir. Büyük oranda 4 etkenden oluşan içerikleri ile likitler arasında tercihte bulunmak adına bazı püf noktalara dikkat edilmesi yeterlidir.

Kişinin buhardan talep ettiği beklenti, sigara içim gerçekçiliği ve kullanım bu bağlamda likit tercihinde bulunurken en çok dikkat edilmesi gereken durumlar olarak ön plana çıkmaktadır.

Likitlerin İçeriği

Belirtilmiş olduğu gibi elektronik sigara likitleri temel olarak 4 farklı bileşenden oluşur. Likitlerin içeriği çoğunlukla;

  • Nikotin
  • Aroma
  • Bitkisel Gliserin
  • Propilen Glikol

Gibi bileşenlerden oluştuğu gibi nikotin ve aroma oranları her likit markası ya da çeşidi için farklılıklar gösterebilmektedir.

Piyasada bulunan likitlerin büyük oranda 0 ile 50 mg arasında nikotin oranına sahiptir. Nikotin oranlarının miktarı kullanılan elektronik sigaraya göre farklılık gösterebildiği gibi daha fazla nikotin tercihinde bulunmak isteyenlerin gelişmiş bir elektronik sigara teknolojisine sahip olan Pod Mod cihazlara yönelim göstermesi gerekir.

Elektronik Sigara Likidi Ne İşe Yarar?

Elektronik sigara likidi, en temel olarak anlaşılacağı üzere elektronik sigara tercih edenlerin buhar ihtiyacını karşılama işlevine sahiptir. Bunun dışında sahip olduğu aromalar ile elektronik sigara aracılığıyla tüketilen buharın içiminin kolay olmasını sağlayabilir.

Elektronik sigara likitlerinin bir diğer önemli işlevi de sigara gibi yüksek oranda kanserojen içeriğe sahip olan kötü alışkanlıklara alternatif olarak bir çözüm sunuyor olmasıdır. İçerik bakımından sigarada bulunan kanserojen maddelerden daha sade bir içeriğe sahip olan likitler, tamamen nikotin ihtiyacının karşılanmasına yönelik üretilmektedir.

Likit Markaları

Özellikle son dönemde elektronik sigaralara yönelik ilginin yoğun bir şekilde artmış olmasıyla birlikte bu sektör kapsamında üretilen tüm parçalar ve bileşenlerin geniş bir marka yelpaze ile sunulmasına sebep olmuştur.

Gösterilen yoğun ilgi 4000’den fazla likit üreticisi markanın doğmasına doğrudan sebep olmuştur. Bu bağlamda likit markalarından ziyade elektronik sigaralar için likit tercihinde bulunurken dikkat edilmesi gereken durumlar daha kritik bir öneme sahiptir. 

Likit Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Likit tercih ederken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Başlangıç olarak sahip olunan elektronik sigaraya uyumluluk
  • Aroma beklentisi ve nasıl bir içim tercihinde bulunmak istendiğinin değerlendirilmesi
  • Nikotin oranı
  • Likit içeriğinde bulunan bileşenlerin oranları
  • Kaliteli ve bilindik likit markalarına yönelim gösterilmelidir.
  • Aromaların gösterebileceği olası alerjik reaksiyonlar

Gibi son derece basit noktalara yeterli düzeyde özen gösterilmesi durumunda en uygun likidin tercih edilmesi oldukça kolay olacaktır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır