Makaleler » Likit Çeşitleri » Likit Çeşitleri

Likit Çeşitleri

Likit Çeşitleri

Pek çok farklı marka tarafından üretilen elektronik sigaralara ek olarak binlerce marka tarafından üretilen likit çeşitleri elektronik sigara piyasasında bazı karışıklıkların oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu karışıklığın en temel sebepleri arasında likit çeşitleri konusunda detaylı bilgi sahibi olunmaması gelmektedir.

Belirtilmiş olduğu gibi yüzlerce firma tarafında üretilen elektronik sigaraların farklı teknolojiler kullanıyor olması ve gelişen teknoloji ile birlikte özellikle kullanıcılar tarafından likitlerin genişletilerek alternatiflerin arttırılmasına yönelik gelen talepler oluşan karışıklığı bir diğer sebebidir.

Likit çeşitleri sahip oldukları niteliklere göre farklılıklar içerebildikleri gibi aynı zamanda aroma, nikotin oranı, diğer bileşenlerin içerik kapsamında oranları gibi temel farklılıklar sebebiyle birbirinden ayrılırlar. Özellikle son dönemde sağlık açısından daha az zarar verici oluyor olmasından dolayı daha çok tercih edilen Premium likit çeşitleri ön plana çıkmıştır.

Aynı zamanda son teknolojik imkanlar dahilinde özel olarak geliştirilen Pod Mod elektronik sigara cihazlarına özel olarak üretilen salt likitler de günümüzde en çok tercih edilen likitler arasında yer almaktadır. Bu iki çeşit likidin kendine özgü bazı avantajları bulunduğu gibi günümüzde elektronik sigara likit piyasasını domine etkilerine söylemek yanlış olmayacaktır.

Likitlerin Özellikleri

Likitlerin genel özelliklerine bakıldığın da büyük aroma, nikotin, PG ve VG oranları bakımında katgorize edilmesi mümkündür. Bunların dışında belirtilmiş olduğu gibi Pod Mod cihazlar için üretilen özel salt likitlerin yanı sıra özel bir buhar deneyimi sunan Premium likit çeşitleri de piyasada en çok tercih edilen diğer likit çeşitleridir.

Nikotinsiz Likitler

Nikotinsiz likitler her ne kadar sigara içim deneyiminin aksine bir özelliğe sahipmiş gibi görünüyor olsa da elektronik sigaraları nargile mahiyetinde kullanmak isteyenler için önemli bir avantaj sunar. Bu kapsamda tütün talebini aroma ağırlıklı şekilde karşılamak isteyenlerin nikotinsiz likit çeşitlerine yönelim göstermesi tavsiye edilmektedir.

VG Ağırlıklı Likit Çeşitleri

Bitkisel gliserin ağırlıklı olan likit çeşitleri diğer likitlere oranla daha sağlıklı bir mahiyete sahip olmaları bakımından fark yaratmaktadırlar. Çoğunlukla Premium likitlere benzetilen bu likitleri Premium likit çeşitlerinden ayıran en temel özellik VG değerinin Premium likitlerde olduğu gibi sınırlandırılmamış olmasıdır. Bu durum en genel olarak likit içeriğinin PG’ye oranla daha fazla VG içermesi anlamına gelmektedir.

PG Ağırlıklı Likit Çeşitleri

Her likidin içeriğinde bulunan PG, propilen glikol anlamına gelmektedir. Proilen glikol oranı likit içeriğinde bulunan diğer bileşenlere göre daha yüksek olan likit çeşitleri de bu bağlamda PG ağırlıklı likitler olarak sınıflandırılmaktadır.

Premium Likitler

Premium likitler günümüzde en çok tercih edilen likitler arasında yer almaktadır ve özellikle insan sağlığının muhafaza edilebilmesi konusunda sahip oldukları içerikler ile dikkat çekmektedir. VG oranı bakımından %70 ile %80 oranında değere sahip olması zorunlu olan bu likitler, aynı zamanda yüksek düzeyde buhar deneyimi sunuyor olmasının yanı sıra vurucu boğaz etkileri ile de ön plana çıkar. Pek çok farklı firma tarafından üretilen Premium likitlerin tercih edilmesi için belirtilenlerin dışında birçok farklı özel avantaj da bulunmaktadır.

Salt Likitler

Son teknoloji ile üretilen ve elektronik sigara piyasasına damga vuran bu likit çeşitleri sadece Pod Mod cihazlarda kullanılabilmektedir. Bu likitlerde baz nikotin yerine tuz nikotin kullanılmaktadır ve bu tarz nikotinlerin gerçek bir sigara deneyimi elde etmek adına büyük avantaj sağlıyor olmasına ek olarak sağlık bakımından daha az olumsuzluğun yaşanmasına sebep olduğu düşünülmektedir. Daha az voltaja sahip olan özel cihazlarda kullanılan salt likitler yüksek oranda nikotin talebinde bulunanlar için de özel bir avantaj sunmaktadır.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır