Makaleler » Likit Çeşitleri » Likidin İçerisindekiler

Likidin İçerisindekiler

Likidin İçerisindekiler

Elektronik sigaralar normal sigaralara göre kullanıcılarına pek çok farklı konuda avantaj sunmaktadır. Özellikle elektronik sigaraların her geçen gün yenilikçi politikalar ve piyasa içi rekabet ile güncellenerek yenileniyor olması kullanıcıların bu noktada en temel avantajları olarak dikkat çeker.

Rekabetin oldukça yoğun olduğu sektör kapsamında binlerce firma üretim gerçekleştirmektedir. Bu noktada elektronik sigara kullanıcıları tarafından en çok merak edilen konulardan bir diğeri de elektronik sigaraların en önemli bileşenlerinden olan likidin içerisindekiler ve bileşenleridir.

Likitler her ne kadar pek çok farklı firma tarafından birçok çeşitle üretiliyor olsa da içerik bakımından büyük oranda aynılık taşımaktadır. Bu bağlamda Likitlerin içeriği, fiyatlar, markalar ya da içerik oranları değişiyor olsa da temel olarak belli bileşenlerden oluşmaktadır.

Likitlerin İçeriği

Belirtilmiş olduğu gibi likitlerin içeriği üretici firmalara ya da başka diğer faktörlere göre farklılıklar içermemektedir. Dolayısıyla piyasada bulunan hemen bütün likitlerin içerik bakımından aynı bileşenlerden oluştuğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu noktada markalar arasında oluşan farkların en temel sebebi kalite ve kullanım deneyimleridir.

Markalar arasında veya likit çeşitleri arasında fiyat farklarının oluşmasının bir diğer sebebi de kullanılan etkenlerin oranlarıdır. En genel anlamıyla etken maddeler değişmiyor olsa da likitlerin içeriğinde bulunan etken oranları farklılık göstermektedir.

Likitlerin içeriği 4 farklı bileşenden oluşur ve bu bileşenler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Nikotin
  • Aroma
  • Probilen Glikol
  • Bitkisel Gliserin

Likitlerin içeriği bu 4 bileşenden ibarettir ve kullanıcıların farklı deneyimleri yaşayabilmeleri adına her bir bileşenin kendine özgür bir işlevi bulunmaktadır.

Dolayısıyla likit tercihinde bulunurken ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda içeriklerin oranlarını inceleyerek en sağlıklı kararın verilmesi mümkündür. Bu duruma örnek vermek gerekirse yoğun bir nikotin deneyimi hissetmek isteyenler nikotin oranı daha yüksek bir likit tercih edebilir.

Nikotin

Nikotin likitler açısından en vurucu özelliğe sahip olan bileşendir ve bununla birlikte sıfır oranında nikotin içeren, nikotinsiz likitlerin bulunduğu da belirtilmelidir. Bu tarz içeriğe sahip olan likitler çoğunlukla yoğun aroma lezzeti almak isteyen elektronik sigara kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir. Nikotinsiz likitlerin büyük oranda nargile tadının andırdığını da söylemek yanlış olmayacaktır.

Bunun dışında elektronik sigara likitlerinde nikotin oranları kullanıcı taleplerine göre farklılıklar içerebilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir aromada arzu edildiği miktarda nikotin oranına sahip bir likidin tercih edilmesi son derece olasıdır. Böylelikle aroma talebi beklentisine karşılık alındığı gibi daha az nikotin talebi de yerine gelmiş olacaktır.

Aroma

Aromalar piyasada bu denli çok likit çeşidinin bulunmasının en temel sebebidir. Günümüzde hemen hemen akla gelebilecek tüm içeriklere sahip aromalı likitler bulunmaktadır. Tropikal meyvelerden gündelik yaşantıda çok tüketilen meyvelerin özlerinden oluşan likitlere kadar geniş bir yelpazede aroma seçeneği elektronik sigara kullanıcılarına sunulmaktadır.

Propilen Glikol (PG)

Probilen Glikol oranı da her likitte farklılık göstermektedir. Propilen Glikol oranının artması durumunda büyük olasılıkla bitkisel gliserin oranının düşeceği belirtilmelidir. Bitkisel gliserin ise elektronik sigara likitleri için oldukça belirleyici bir özelliğe sahiptir. Bu kapsamda değerlendirme yapılırken iyi düşünülmesi tavsiye edilir.

Bitkisel Gliserin (VG)

Bitkisel gliserin, her likidin içerisinde zorunlulukla bulunuyor olmakla birlikte bazı likit çeşitlerinde daha yoğun oranda bulunur. Son dönemde en çok tercih edilen likit türleri arasında bulunan Premium likitlerde %70 ile %80 oranında bulunması zorunlu olan bitkisel gliserin tercih edilen likitten verim alınabilmesi adına en temel belirleyici role sahip olan bileşendir. Ayrıca bitkisel gliserin oranının yüksek olduğu likitlerin sağlık bakımından daha az olumsuzluk içerdiği de belirtilmelidir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır