Makaleler » Yedek Parça / Coil Çeşitleri » Kartuş Nedir?

Kartuş Nedir?

Kartuş Nedir?

Günümüz teknolojisinin hızla gelişmesi ile birlikte e-sigara olarak da oldukça gelişme gösterdi. E-sigara teknolojisinin temel amacı sigaradan alınan zararlı maddeleri en aza indirgemektir. Bu şekilde amacının olmasıyla birlikte elektronik sigara üzerinde her geçen gün çeşitlilik artıyor. Böylece müşteri talepleri de oldukça arttı. Taleplerin artışıyla da bazı sorular beraberinde gelmeye devam ediyor. Bu sorular genel olarak elektronik sigaranın kullanım alanlarıyla ve neler içerdiğiyle ilgili oluyor. Elektronik sigaranın ana malzemesi olan kartuş hakkında bazı merak edilenleri cevaplayacağım.

Elektronik sigaraların son zamanlarda kullanımının artmasıyla beraber salt likit kullanımı da artış gösterdi. Bu likit çeşitleri özellikle pod mod e-sigara modellerine özel olarak üretilmiş likit türevleridir. MTL içim olarak uygun formüle edilmişlerdir. Bu nedenle bu likit türleri normal elektronik sigaralara göre daha farklı oranlarda tüketim gösterir. Salt likit türleri bilinmesi gerekir ki pod mod e-sigaralar ve kartuşlar ile uyumlu olarak çalışır. Kartuş kullanımını etkileyen bazı faktörler vardır. Kıyaslama yaptığımız zaman fark edeceksiniz elektronik sigar kartuşu diğer klasik coillere göre daha az likit harcar. Günlük likit kullanımı 1ml ve 2ml arasında değişiklik gösterebiliyor.

Elektronik Sigara ve Likit Tüketimi

Elektronik sigara ve likit tüketimi genele bakıldığı zaman doğru orantılıdır. Her geçen gün markalar yeni modeller çıkarmaya devam ediyor. Birbirleri ile rekabet içerisinde oldukları için üstüne katarak geliştirmeler devam eder. Modellerin içinde bulunan kartuşlar bilinmesi gerekir ki sadece salt likit ile uyumludurlar. Temele bakıldığında bu durum pod mod e-sigara kullanan bireyler için bir avantaj haline gelmiştir. Eğer klasik bir e-sigara ile karşılaştırma yaparsak kartuş ve salt likitler daha tüketilebilirdir. Kartuş seviyelerinin tüketimi etkileyen en önemli faktör bilindiği üzere watt seviyelerinin durumudur. Bazı pod mod modellerinde watt seviyeleri düşüktür. Bunun sebebi sizlere MTL içim sunuyor olmasıdır. Yaklaşık bir kullanıcı günlük ortalama olarak 1ml ve 2ml arasında salt likit tüketimi yapar.

Gelişmiş pod mod elektronik sigaraların üstünde bulunan ekranlar sayesinde ayarlamalarınızı kendinize göre yapabilirsiniz. Watt seviyelerini azaltıp arttırmak sizlere kalmış. Watt seviyesi arttıkça içiminiz daha yumuşak olacaktır. Fakat bilmeniz gerekir watt ve kartuş doğru orantılıdır. Bu nedenle Artan watt değeriniz ile günlük kartuş kullanımınız da artacaktır. Bu durumda da bilmeniz gerekir ortalama tüketiminiz 2ml ile 3ml arasına çıkacaktır.

Coil Kullanımı

Elektronik sigaraların düzenli bir şekilde çalışması için bilinmesi gereken önemli detaylar vardır. Kartuş kullanımı da etkileyen bu detay oldukça önemlidir. Elektronik sigara coil, başka önemli bir parça olan atomizer içerisinde bulunur ve rezistansta görev yapar. Buhar üretimi için gerekli olan yedek bir parçadır. Coil içerisindeki telleri ısıtarak kullanıcılara nikotini iletir. Verimli bir şekilde e-sigaranızı kullanmanız oldukça önemlidir. Eğer yanlış coil kullanımı gerçekleştirirseniz likitiniz de kısa sürede bitecektir. Aynı zamanda aromaların lezzetini de eskisi gibi net alamayacaksınız. Bu nedenle coilinizi nasıl kullandığınıza olabildiğince dikkat etmelisiniz.

Coil Ömrünü Uzatma Yolları

Coil ömrünü uzatmanın yolları kullanıcıların elinde olan bir durumdur. Eğer elektronik sigaralarını ne kadar doğru bir şekilde kullanırsalar hem coil ömürlerini hem de kartuşlarını daha sağlıklı kullanırlar. Öncelikle eğer daha yeni elektronik sigara kullanmaya başladıysanız sürekli chain vaping yapmaktan kaçının. Chain vaping art arda çekim yaptığınızda kullanılan kelimedir. Ara vermeden çok fazla çekim yaparsanız coilinize oldukça zarar vermiş olacaksınız. Ateşleme yapmadan önce her zaman likitinizin pamuğu iyice emdiğinden emin olun. Aksi takdir de kuru kalması durumunda pamuğun yanmasına sebep olacaktır ve yanık tadı ile karşılaşacaksınızdır.

Elektronik sigaranızı ilk defa kullanıyorsanız başlarda watt değerlerine dikkat etmenizde fayda var. Başlarda düşük watt kullanmanız cihazınızın ömrünü uzatacaktır. Yüksek watt çekimlerini ürünü ilk kullanırken yaparsanız yine coile oldukça zarar vermiş olacaktır. Düşük seviyelerde başlayıp kademeli yükselmeniz coilinizin kullanımı için daha doğru olacak.

Likit Yenilemenin Önemi

Elektronik sigaranızı kullanırken haznenizin içinde bulunan salt likit miktarınız oldukça önemlidir. Eğer likidiniz azalırsa ve coil içerisinde ki pamuk yeterince ıslanmazsa kuruma yapması muhtemeldir. Bunun için kontrol etmek oldukça önemlidir. Aynı zamanda atomizer içerisindeki likit azalmaya başlarsa zamanla çekim düşecektir ve aroma da lezzetini kaybedecektir. E-sigarınızı kullanırken her zaman likit hazneniz tam dolu olduğuna dikkat edin. Böylece daha yüksek performansta çalışan bir cihazınız olacaktır. Likit yenileme bu açıdan bakıldığı zaman oldukça önemli olduğunu tekrar görmüş oluyoruz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır