Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » İngiltere'de Elektronik Sigara Kullanımı Artışta

İngiltere'de Elektronik Sigara Kullanımı Artışta


İngiltere’de elektronik sigara kullanımı giderek yaygınlaşıyor ama tartışması bitmiyor. Elektronik sigaranın hayat kurtardığını düşünen de var, tehlikeli olduğunu söyleyen de.

İngiltere’de Elektronik sigara kullananların sayısının bu sene bir milyona ulaşması bekleniyor. Ancak bazıların elektronik sigara, tütüne karşı yüzbinlerce hayat kurtarabilecek bir alternatif olduğunu düşünürken, bazıları ise elektronik de olsa sigara içme eylemini normalleştirdiğini ve bunun güvenli olmadığını söylüyor. Manchester’da kalabalık bir bara giren herhangi biri, oldukça şaşırtıcı bir sahneyle karşılaşabilir. Bir masanın etrafında toplanmış bir grup arkadaşın sigara içtiğini görebilirler ama havada duman kokusu ya da masada kül tablası eksik kalır. Masadaki kadınlardan biri olan Steph, e-sigaranın sigarayı bırakmasına yardımcı olduğunu söylüyor.

“Nikotin bantları ve solunum cihazlarını da denedim. E-sigara çok daha iyi, çünkü sigara içiyormuş gibi hissettiriyor” diyor Steph.Masadan bir başka kadın, Lisa ise şöyle destekliyor: “E-sigaralar müthiş fikir. Hem sağlığınıza iyi geliyor, hem de tadı sigara gibi.”

Elektronik sigara iki parça halinde yapılıyor. Bir ucunda sıvı halde nikotin var, diğer ucunda şarj edilebilir bir pil ve püskürtücü bölme. Sigarayı içen kişi bir nefes çektiğinde sıvı nikotin buharlaşıyor ve ağzınıza doluyor. Yani, sigara dumanı gibi içinize çektiğiniz şey, büyük oranda su buharı oluyor.

5 MİLYON HAYAT KURTULABİLİR E-sigara pazarı giderek büyüyor. Sigaraya Karşı Sağlık Hareketi adlı bir yardım derneğinin yürüttüğü anket, İngiltere’de geçen sene 700 bin kişinin e-sigara kullandığına işaret ediyor. Dernek bu sayının 2013’te bir milyona ulaşacağını ve bazı tıbbi uzmanların bu sigarada büyük fayda potansiyeli gördüğünü söylüyor.

Profesör John Britton İngiltere’nin ilk tıp yüksek okulu Royal College of Physicians’da tütün danışma hizmeti grubunun başkanı. Britton “Nikotin kendi başına özellikle zararlı bir madde değil. Kafeinin etkileriyle birleştiği zaman tehlikeli oluyor” diyor ve ekliyor: “Eğer İngiltere’deki tüm sigara tiryakileri sigarayı bırakıp Elektronik sigara içmeye başlarsa bugün hayatta olan insanların 5 milyonunu ölümden kurtarmış oluruz.”

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır