Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » İngiltere 20 Yıl İçinde Tamamıyla Dumansız Hava Sahası Olma Hedefinde

İngiltere 20 Yıl İçinde Tamamıyla Dumansız Hava Sahası Olma Hedefinde


Yeni bir rapora göre, sigara kullanımı şu anki hızıyla düşmeye devam ederse İngiltere 2040 yılında dumansız hava sahası olarak düşünülebilir.  

 

Dünyanın her yerinden ülkeler tütüne karşı açılan savaşta yeni adımlar atmaktadır. Sigara, günümüzde önlenemez hastalıkların ve ölümlerin sebepleri arasında hala en önde gelenlerden birisi. Bu da sigara kullanımının düşürülmesi için gerekli adımların atılmasını mecbur kılıyor. Tütüne karşı açılan savaşta belki de en önde gelen ülkelerden biri olan İngiltere, aynı zamanda sigaradan alınan zararın azaltılması ve sigara bıraktırmaya yardımcı olması adına vaporizerlerin en çok kullanıldığı ülkelerden biri.

Frontier Economics’in yayınladığı rapora göre Britanya “dumansız hava sahası” özelliğindeki bir ülke olma yolunda oldukça iyi ilerliyor. Philip Morris International tarafından talep edilen bu rapor, şirketin bağımsız ve kâr amacı gütmeyen tütün araştırma organizasyonu Foundation for a Smoke-Free World kuruluşuna bağlı. Araştırmaya göre 2040 yılında nüfusun 5%’inden daha azının sigara kullanıcısı olarak kalması bekleniyor. Ayrıca rapora göre elektronik sigaranın kullanılabilirliğinin kabul edilmesi bu noktada kilit rol oynuyor.


 

Araştırma Sonuçları

 

Araştırma İngiltere’deki durumun nasıl ilerleyeceğini birkaç farklı açıdan, kanıtlara dayanarak ortaya koyuyor. 2012 yılında sigara kullanım oranlarındaki keskin düşüşe vurgu yapan rapor, bu düşüşü elektronik sigaranın o zamanlarda popüler olmasına bağlıyor. Dünyanın her yerinde sigara kullanım oranları son birkaç on yılda düşüyor, ancak elektronik sigaranın ortaya çıkması ve popülerleşmesi ile birlikte zararın azaltılması ve sigarayı bıraktırma açısından elektronik sigaranın kabul edildiği ülkelerde bu oran düşüşü çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Bu, özellikle diğer yöntemlerle sigarayı bırakmakta güçlük çeken toplumlarda geçerli. Yıldan yıla elektronik sigaraya geçen yeni kullanıcı sayısı ile paralel olan keskin düşüşün önümüzdeki birkaç yılda biraz yavaşlaması bekleniyor. Bunun büyük bir sebebi de sigara kullanıcıların hala elektronik sigaraya geçmenin faydalarından habersiz olması.

5%’lik 2040 hedefine ulaşılması çok muhtemel görünmüyor ancak rapora göre İngiltere 2051 yılına kadar 0%’a ulaşabilir. Araştırmada ayrıca elektronik sigaradan sigaraya değişim oranının nasıl artırılacağı konusunda öneriler de mevcut. Bu önerilerin en mantıklı olanlarından bir tanesi elektronik sigara kullanımı desteklemek ve uzun dönem etkileri ve yararları üzerine çalışmalar gerçekleştirmek. Rapora göre bu değişiklikler iyi bir şekilde uygulanırsa sigara kullanıcılarında düşüş çok daha hızlı olacak ve varsayım olarak 2029’da 5%, 2035’te 0% oranlarına ulaşılacak.

 

İngiltere’nin Stratejisi

 

Tüm bunlar göz önüne alındığında İngiltere’nin yine elektronik sigarayı destekleme konusunda başı çeken ülke olduğu kanıtlanıyor. Geçtiğimiz sonbahar mevsiminde elektronik sigaralar “Stoptober” kampanyası ile devlet tarafından desteklendi. Bu kampanya sigarayı bıraktırma konusunda dünyada gerçekleştirilen en büyük kampanyalardan birisi. Kampanyanın organizatörleri, elektronik sigara yardımı ile başarılı bir şekilde sigarayı bırakanların sayısındaki artışı gördükçe kampanya konusunda kararlı adımlar attılar.

Birleşik Krallığın diğer bir üyesi olan İskoçya’da da ülkenin dumansız hava sahası olması için çalışmalar sürdürülüyor. Geçen yıl 15 yıl içinde sigara kullanmayan yeni bir jenerasyon yaratma hedeflerini açıkladılar. Bu tarz istatistikler ve hedefler, Birleşik Krallığın sigarayı bıraktırma ve zararı azaltma konularında elektronik sigarayı destekleme açısından yine lider durumda olduğunu gösteriyor.

Çıkarımlar

 

Dünyanın şu anki durumunda, sigara hala dünyada en çok ölüme neden olan şeylerden biri. Dünyanın çoğu sigaraya karşı savaş açmış durumdayken, hala çok fazla insan sigaranın zararlarından etkilenmeye devam ediyor. Daha da kötüsü, bazı ülkelerde elektronik sigaranın yararlılığı göz ardı edilerek kullanılması konusunda yasaklar konuluyor. Birleşik Krallığın diğer tüm ülkeler için örnek teşkil etmesi gerektiğinin sebebi de bu. Elektronik sigarayı diğer tüm ülkelerden daha değerli bir şekilde meşru ve kabul edilebilir hale getirdiler. Diğer birçok ülke elektronik sigaranın yaratacağı etkiyi göz ardı edip yüksek sigara kullanım oranlarına sahipken, Birleşik Krallık şu anda gelmiş geçmiş en düşük sigara kullanım oranlarına sahip.

Bu rakamlar, çok sayıda araştırmanın elektronik sigara kullanımını en etkili sigarayı bıraktırma yöntemi olarak göstermesi ile paralellik gösteriyor. Louisville Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre elektronik sigara, sigarayı bıraktırma konusunda reçete ile satılan ilaçlardan bile daha etkili. Sigara kullanımının sonuna gelinmesi isteniyorsa, insanların mevcut olan en iyi seçenek ile bu yolda adım atmalarının teşvik edilmesi en doğrusu olacaktır. Dünyanın her yerindeki istatistiklere göre elektronik sigaranın faydalarını görmezden gelen ülkeler daha yüksek sigara kullanım oranına sahipken, bu faydaları anlayan ve destekleyen ülkeler ise tarihinin en düşük sigara kullanım oranlarına sahip. Bu farkı anlayabilmek tütüne karşı yürütülen savaşta kritik bir rol oynayabilir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır