Makaleler » Elektronik Sigara Çeşitleri » Hazır Sarım mı (RBA) - Coil Mi ?

Hazır Sarım mı (RBA) - Coil Mi ?


E-sigara kullanıcıları arasına RBA coil kullanma oranı hızla artıyor. Yine de kullanıcıların satın aldıkları e-sigara kitlerinin kutusundan çıkan ve hazır coil kullanan atomizerleri de sıkça  kullandıkları bir gerçek. Peki bir e-sigara kullanıcısı için hangi coil tipi ne kadar uygun? Hazır coil ve sarım (RBA) coil kullanan atomizerleri sizin için karşılaştırdık. Hangisi daha hesaplı ve pratik? Hazır coil mi sarım coil mi? Cevabı merak ediyorsanız içeriğimiz kafanızdaki soruları cevaplamanıza yardımcı olabilir.

Hazır Coil

Eğer elektronik sigara kullanmaya yeni başladıysanız sizler için hazır coil kullanan atomizer modelleri çok daha uygundur. Peki neden yeni kullanıcılar genellikle hazır coil kullanılan atomizerleri tercih ederler? Hazır coil, elektronik sigara dünyasında kullanıcılar tarafından pre – made coils olarak biliniyorlar. Dilerseniz şimdi, hazır coil kullanmanın ne gibi avantajlarının olduğundan söz edelim. Böylece hazır coil ve RBA atomizer arasındaki farkları daha net görebilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı

Hazır (pre – made) coil ile RBA / RDA gibi sarım yapabileceğiniz coil modelleri arasındaki farklar tam olarak nelerdir? Öncelikle hazır coil, çok daha pratiktir. Bu da coil değişiminin kullanıcılar tarafından daha hızlı ve basit bir şekilde yapılmasını sağlar. Bildiğiniz gibi, hazır coil modelleri fabrikalarda üretilirler. Fiyatları tanesi ortalama 35 – 50 tl arasında değişir.

Genellikle beşli paketlerde satılan bu coil modelleri, farklı markalara sahip olsalar da genellikle benzer buhar performanslarına sahiptirler. Hazır coil ile çalışan atomizerlerin en belirgin özellikleri kullanım kolaylığı sunmalarıdır. Kullanım sıklığınıza göre 1 – 2 haftada bir coil değiştirmek zorunda olduğunuz düşünüldüğünde bu özellik hazır coil modellerini daha cazip hale getirmektedirler. Eğer tel ve pamuk kullanarak kendi coillerinizi sarmak isterseniz bunu kısa zamanda yapmanız mümkün olmayabilir.

Hazır coil, özellikle yeni kullanıcılar daha idealdir. Bunun önemli nedenlerinden birisi de coil sarımının -özellikle acemi kullanıcılar için- genellikle hep yaralanmalarla sonuçlanan bir işlem olması. Coil sarımı için kullanılan tellerin ucu genellikle sivridir ve bu sarım sırasında küçük kazaların meydana gelmesine neden olur.

Atomizerlerde hazır coil kullanmanın bir diğer avantajı da genellikle sizleri yarı yolda bırakmamalarıdır. Yani fabrikada üretilen bu küçük parçaları atomizere uygun bir biçimde taktığınızda genellikle çalışırlar ve uzun süreli bir kullanım sağlarlar. RBA atomizerlerde ise bunun aksi durumlarla sık sık karşılaşılır.

 

Aroma Ve Buhar

Profesyonel e-sigara kullanıcıları her ne kadar RBA (coil sarımını kendi kendinize yapabildiğiniz atomizerler) coil kullanan atomizerlerin daha yoğun buhar ve aroma lezzeti sunduklarını söyleseler de hazır coil ile sarım coil kullanan atomizerler arasında bariz bir buhar / aroma farkı olduğundan söz edilemez, en azından acemi – yeni e-sigara kullanıcıları için. Ancak profesyonel kullanıcılar (özellikle de yüksek watt ile mod gövdesi olanlar) genellikle sarım coil modellerinin daha iyi bir atomizer performansı sunduklarında hemfikirler.

Fiyat

RBA atomizerlerde coil genellikle Kuro Coil Sarım Kiti, Moji Pamuk ve Clapton gibi ek malzemelerle yapılan bir işlemdir. Sarım için gereken bu aparatlar kullanıcılar için ekstra masraf anlamına gelir. Özellikle de coil sarımı konusunda acemiyseniz! Ancak kendi sarımınızı yapmak her durumda size uzun vadede daha hesaplı bir kullanım sunar. Ancak RBA atomizerlerde coil sarımı yapmanın zahmetli bir iş olduğunu unutmayın. Uzun vadeli kullanımda RBA coil sarımı yapmak sizin için avantajlıdır. Ancak bunun için ek malzemelere ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Diğer Unsurlar

Eğer kendi coillerinizi sarmak istiyorsanız tel ve pamuk seçiminden diğer malzemelere kadar her unsuru dikkatlice seçmenizde fayda var. Uygun tel, kaliteli pamuk sarım coil ile içimi keyifli yapabilir. Ancak tersi durumda, e-sigara keyfinizin kursağınızda kalması mümkündür. RBA atomizerlerde coil sarımını masraflı kılan şeylerden birisi de sarım sırasında başarısız olmaktır. Bu, pahalı bir malzeme olan tel ve pamuk gibi yan ürünlerin kolayca tükenmesine neden olacaktır. Eğer tüm bu unsurları değerlendirerek sarım coil kullanacaksanız çok daha keyifli bir buhar keyfi yaşayabilirsiniz.

(RBA) Sarım Coil

RBA yani “re – buildable atomizer” olarak da bilinen atomizerler genellikle kendinizin sardığı coiller ile çalışırlar. Bu coil tipi “sarım coil” olarak da bilinir.  Sarım coil kullanan atomizerler genellikle profesyonel kullanıcılara hitap eder. RBA, RDA ve RBTA gibi atomizer modellerinin genel adıdır. Yani tanklı veya damlatmalı her atomizer RBA sınıfına girer. Buna ek olarak sarım coil sarımı uzun vadede fiyat ve daha yoğun buhar / aroma sağlarlar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi sarım yapabilmeniz için ekstra olarak özel pamuk ve teller kullanmalısınız. Ayrıca kendi sarımınızı yapmak için çok pratik yapmanız gerekir. Özetle coil sarımında ustalaşmak zaman alır. Eğer bu süreyi ve masrafları göze alıyorsanız RBA coil kullanmaya başlayabilir ve kendi sarımınızı yapabilirsiniz.

Hazır Coil Ve RBA Coil Hangisi Daha İyi?

Aslında bunun tam bir cevabı yok. Eğer e-sigara kullanmaya yeni başladıysanız hazır coil kullanmak hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlar. Buna ek olarak eğer profesyonel bir kullanıcıysanız RBA atomizer kullanabilir ve kendi sarımlarınızı yapabilirsiniz. Uzun vadede kendi coilinizi sarmak sizin için daha faydalıdır. Ancak coil sarımında ustalaşmak biraz zaman alabilir. Buradan hareketle hazır coil ve RBA coil karşılaştırmasında farklı kullanıcılar için farklı cevaplar verebileceğimizi söyleyebiliriz.

Eğer yüksek watt ile bir mod gövdesi kullanan bir e-sigara kullanıcıysanız, sarım coil daha yoğun buhar sağlayabilir. Ancak sarım teli, sarım pamuğu ve aparatları almak bütçenizi biraz zorlayabilir. Üstelik sarım pamuğu ve sarım teli gibi malzemeleri kullanmak için ustalaşmanız gerekir ki bu acemi bir kullanıcı için zaman alır. Pek çok profesyonel e-sigara kullanıcısı coil sarım aparatı olarak çoğu zaman tornavida kullanırlar. Ancak sarım pamuk bir sarım işlemi için olmazsa olmazdır. Buna ek olarak kendi coil sarım işleminizi yapmak için dikkatli olmalı ve coil telinin halkaları arasındaki boşlukların eşit olmasına, sarım pamuğunun doğru yerleştirilmesine dikkat etmelisiniz. Günümüzde sarım teli ile ilgilenmek istemiyorsanız hazır sarılmış teller (farklı ohm dereceleri için) bulunuyor. Bu ürünleri de sarım için tercih edebilirsiniz. Ancak hazır tel veya sarım teli kullansanız da dikkatli olmanız gerekiyor.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır