Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigaraya Amerika Kanser Topluluğundan Destek

Elektronik Sigaraya Amerika Kanser Topluluğundan Destek

Elektronik sigara kullanımı üzerine geçen ay kabul edilen yeni politika ile birlikte sigara kullanıcılarını nikotin barındıran herhangi bir üründen tamamen vazgeçirmek istenirken, elektronik sigaranın bu yolda doğru bir adım olduğuna inanılıyor.

 

Elektronik sigara kullanıcılarının elektronik sigara ile ilgili söyledikleri en yaygın şeylerden bir tanesi elektronik sigaranın kullanıcılara sigarayı bıraktırma konusunda en önemli yardımı sağladığıdır. Bu görüş elektronik sigara kullanıcıları arasında zaten uzun süredir yaygınken, uzun süren şüphecilikten sonra her gün daha fazla kamu sağlığı organizasyonu elektronik sigara fikri çevresinde ortak görüş belirtiyor. Bu organizasyonlardan bir tanesi de şimdiye kadar sigara bırakmaya yardımcı olmasına rağmen elektronik sigaradan olabildiğinde uzak durulması gerektiğini savunan Amerika Kanser Topluluğu. Ancak şimdi ise bu topluluk geleneksel sigarayı bıraktırma terapileri ile başarıya ulaşamamış sigara kullanıcıları için elektronik sigara fikrini onaylıyor.

Ancak bu onaylama, Amerikan Kimya Derneği’nin yalnızca elektronik sigaraya tamamen geçişin risk üzerinde bir etki yaratacağı fikri dolayısıyla tam olarak desteklenemiyor. Dernek ek olarak herhangi bir nikotin ürününden tamamen kurtulmaya çalışmanın ideal bir durum olduğunu belirtiyor. Ancak ilk defa elektronik sigaraların sigaranın etkilerini azaltmak için önemli bir rol oynayabileceği söyleniyor. Elektronik sigaraya karşı alınan tavır devam ederken, elektronik sigara kullanıcıları elektronik sigara kullanım hakları tartışmalarının gerekli olan momentumu yakalaması adına bu hareketi iyi bir sinyal olarak algılıyor.

Elektronik Sigara Kullanıcıları İçin Süreç

 

Amerika Kanser Topluluğu, son zamanlarda bulgularda görülen değişiklikler sebebi ile elektronik sigara üzerindeki durum açıklamasını değiştirdi. Bu durumun özeti olarak mevcut durumda elde edilen bulgulara göre elektronik sigaranın sigaraya göre daha az zararlı olduğu belirtiliyor. Bu açıklama ile birlikte yıllardır elektronik sigara karşısında duran grupların fikirlerinden çok, sigara kullanıcılarına sigarayı bıraktırmaya çalışan sağlık kurumlarının duruşuna yaklaşıldığını gösteriyor. Bu noktaya nasıl gelindiğinden bağımsız olarak, şu an elimizdeki sonuç elektronik sigara için doğru yolda bir adım olarak göze çarpıyor.

 

Şanslıyız ki insan sağlığı üzerine araştırma yapan toplulukların geniş bir bölümü bizi elektronik sigaranın sigarayı bıraktırıcı gücü konusunda uzun zamandır bilgilendiriyor. 2015’te İngiltere Kamu Sağlığı kurumunun ünlü raporuna göre elektronik sigaralar geleneksel sigaralara göre 95% daha güvenli. İngiltere Kamu Sağlığı tarafından ortaya konan bu araştırma, insan sağlığına verilen zararı azaltmak için elektronik sigaranın harika bir araç olduğunu gösteren ilk geniş ölçekli araştırma olarak önümüze çıkıyor. O zamandan beri özellikle bu sorunun önemli parçaları üzerine odaklanan çok sayıda önemli çalışma yapıldı. 2016’da yayınlanan bir çalışmada toplumun elektronik sigaraya geçişi sayesinde sigara ile ilgili ölüm oranlarının azaldığı bulundu.

Geçen sene yürütülen bir çalışmada ise elektronik sigaraların geleneksel sigaraya göre çok daha az miktarda kanserojen veya diğer zararlı kimyasallar ortaya çıkardığı sonucuna varıldı. Ancak tüm bu pozitif araştırmalar elektronik sigara eleştirmenlerini susturmaya yetmedi.

Eleştirenlerin Endişeleri

 

Elektronik sigarayı eleştirenlerden duyacağınız en yaygın endişe uzun dönemde elektronik sigaranın gençler üzerinde etkisinin ne olacağıdır. Eleştiren kişilere göre elektronik sigaranın toplum tarafından kabul görmesi gençlerin bu alışkanlığa yönelmesini sağlıyor ve sonuç olarak tüm gençleri tamamen içici haline getiriyor. Ancak bu konuda yapılan az sayıda araştırmada etkili bir sonuç elde edilemedi.

 

Aslında bu çalışmalar, elektronik sigara kullanıcısı olan gençlerin halihazırda zaten sigara içicisi olduklarını da ortaya koyuyor. Bu da demek oluyor ki elektronik sigaraların gençler üzerindeki rolü aynı yetişkinlerde olduğu gibi sigara kullanımını durdurmak. Bununla birlikte, eleştirilerin aksine elektronik sigara kullanımının sigara kullanımını tetiklediği sonucunu gösteren herhangi bir çalışma veya kanıt yok. Bu durumda elde edilen veriler ortadayken eleştirilerin sürekli yüzeysel yapıldığını söylememiz pek de yanlış olmaz.

 

Çıkarımlar

 

Şu anda, bu konu üzerine az da olsa dikkatini veren biri için bile elektronik sigaraların geleneksel sigaradan daha az zararlı olduğu ortada. Neredeyse tüm güvenilir kaynaklara göre elektronik sigara kullanımına geçiş sağlığa verilen zararı hem kısa hem de uzun dönemde önemli derecede azaltıyor. Ama bundan bağımsız olarak hala elektronik sigaranın insan sağlığı için kötü olduğu eleştirileri mevcut. Maalesef eleştirileri yönelten taraf da bu savaşı kazanıyor gibi görünüyor. Action on Smoking and Health tarafından yapılan bir ankete göre insanların 13%’ü elektronik sigaranın sigaradan daha az zararlı olduğuna inanırken, yaklaşık iki katı insan da elektronik sigaranın sigara kadar zararlı olduğuna inanıyor.

Ancak toplum üzerinde gerçekten büyük bir etkiye sahip Amerikan Kanser Topluluğu gibi kurumların elektronik sigaranın gerçek değerini ortaya koyması oldukça cesaretlendirici. Eğer daha fazla kamu sağlığı kurumu elektronik sigaranın yardımının gerçek anlamda farkına varırsa geleneksel sigarayı tamamen hayatımızdan çıkarmak için bir şansımız olabilir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır