Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigaralarda Sıcaklık Kontrolü

Elektronik Sigaralarda Sıcaklık Kontrolü

İlk defa elektronik sigara kullanıyorsanız mutlaka ‘’sıcaklık kontrolü’’ tanımı ile karşı karşıya gelmişsinizdir.

 

 

Peki elektronik cihazımın sıcaklık kontrolünü nasıl sağlarım?

 

Elektronik sigaralarda değişken voltaj ve watt modu mevcuttur. Seçtiğiniz ayar coile ne kadar akım göndereceğinizi belirler. Fakat cihaza baktığımızda ise voltaj ve watt arasındaki tek farklı durum wattın coil reistansını da hesaba katmasıdır.

Voltaj ve watt ayarları birbirinden bağımsızdır. İki farklı ayarda ateşleme tuşuna bastığınızda belli miktarda elektriği coile yollar. Bu  akım sayesinde coili ısıtmış ve buharlaştırmış olmaktadır. En önemlisi de tuşa bastığınız süre zarfında sıcaklık artmaya devam edecek ve likitiniz azalmış olacaktır. Eğer coil ve pamuktaki likit miktarı azalırsa ‘’dry puff’’ olarak billinen bir durum oluşur. Dry puff pamuğunuzun yanmasına sebep olacaktır. Yanması durumunda kötü bir tat ile karşı karşıya kalmış olacaksınız. Elektronik sigara kullanıcılarının sıcaklık kontrolünün ne kadar önemli  bir konu olduğunun farkına varmaları bu yüzden önemlidir.

 

TC modlu  elektronik sigara cihazları  Dry Puff durumunu önleme konusunda gayet başarılı. TC mod cihazlarının bu özelliği ile birlikte coillerinizin kullanım ömrü uzamış olur. Bu demek oluyor ki belirlenen maksimum sıcaklık emici maddenin yanmasının önüne geçer. Çok bilinmekte olan eski bir yol ise yeniden kurulum yapmayı seven kullanıcılar tarafından dile getiriliyor. TC mod uyumlu bazı telleri alıp coillerini kediniz yapmanız oldukça mümkün. Özellikle nikel telin TC mod cihazlarında çalışmasını sağlamak oldukça zor. Mod ile uygun bir rezistans aralığında çalışmasını sağlayabilecek bir coil kurulumu için çok ince bir tel kullanmanız gerekir. İnce bir tel olduğundan  teliniz elektronik sigara cihazınızın kurulum alanındaki direklere vidalanırken kırılabilir. Düzgün kurulum  yapabilmek için dikkate almanız gereken bir diğer konu ise eşit boşluklar bırakmanız gerektiğidir. Eşit boşluk bırakma esnasında zorlanabilirsiniz fakat bu işlem herkes için zorlayıcı değildir. Ancak bu detayı es geçmemek gerekir.

 

 

TC Mod Özelliği Nasıl Çalışır?

 

TC mod özelliğini çalıştırabilmek için doğrudan sıcaklığı ölçmeniz gerekmektedir. Fakat bu o kadar kolay birşey değildir. Temel sorun sıcaklığı incelemek için bir 510 bağlantısının  yeri olmamasıdır. Bir tek pozitif ve negatif uçlar vardır. Eğer bağlantı eklemek isterseniz bağlantıyı yeniden tasarlamanız gerekebilir. Bu durum ise TC modunuzun atomizer ile çalışamayacağı anlamına gelir.  Farklı bir yol ise materyaller ısındığında rezistansları yeterince ince bir tel ile  ölçebilirseniz coil sıcaklığındaki değişimi anlayabilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır