Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigarada Doğru Kullanım ve Deney Sonuçları

Elektronik Sigarada Doğru Kullanım ve Deney Sonuçları

Gerçekten sigarayı bırakmanızı ve sağlınıza kavuşmanızı hızlandırmak ve bunu doğru şekilde yapmanızı sağlamak için elektronik sigara kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizlere tekrar hatırlatmak istedik. Bizim ilk amacımız sigarayı ne olursa olsun bırakmanız ancak bunu yaparken de herhangi bir zarara uğramanıza engel olmaktır.

Elektronik sigaralar gliserin bazlı aromatik sıvıyı buharlaştırması ve yanma olayının gerçekleşmemesi nedeniyle yok denecek kadar zararlı gaz çıkarmaktadır. Zaten e-likit içerisinde kullanılan ürünler gıda sektöründe sıkça kullanılan gliserin ve aromaların türevleridir. Ancak çok yüksek ısılarda ve kullanılan sıvıların-materyallerin kalitesiz olmasından kaynaklı olarak nadiren de olsa (yapılan testlerde )zararlı madde içeriğine rastlanabilmektedir. Daha sonra bu sonuçları görsel ve yazılı medya organlarında çığırtkanlık yapan sözde haberciler! vatandaşlarını korumak için sizlerin gözünün içine sokmaktadır.

Sunulan yanlış ve yanıltıcı bilgilerin aksine alacağınız bazı önlemler ile korunmak ve tamamen sağlıklı tüketimi sağlamak mümkün. Bunlar neler mi?

Kaliteden Ödün Vermeyin!

Atomizer-coil içerisinde kullanacağınız teli seçerken dikkatli olmalıyız. Nikel ve nikrom telli ürünleri tercih etmeyiniz. Yüksek ısıda bazı alerjik gazlar salınım yapabilir.


Gıda sektöründe kullanılan aromalar yeni profesyonel üreticiler tarafından laboratuvar ortamında üretilen aromaları tercih ediniz.

Elektronik sigara likitlerde kaliteli marka kullanmaya özen gösteriniz. İçerisinde diasetil bulunmayan ürünleri tercih ediniz.

Isı kontrollü ( Tc-Tcr) bir mod kullanıyorsanız 3.6 -3.7 volt üzerine çok fazla çıkmayınız. Bunu şu şekilde zihninizde canlandırabilirsiniz. Tavaya koyduğunuz bir yağ yemek yaparken lezzet katar. Ancak uzun süre sıcak bir tava üzerinde beklettiğiniz yağ yüksek ısı ile yanarak kanserojen bir maddeye dönüşür. O yüzden yanmış yağ tehlikelidir. Çok yüksek sıcaklıklarda e-likit (sıvı) ile coil(metal) tepkimeye girmesinin sonucunda aldehit olarak adlandırılan zehirli gazlar sanılım yapabilir.

Coil değişimi, pil değişimi ve temizlik olaylarına gereken önemi veriniz. Uzun süre yanık coilkullanmayınız. Pil değişimi ve pil kontrolünü belirli periyotlar ile sağlayınız.


 

Unutmamak gerekir ki bu önlemleri almak, sigarayı bırakma sürecinde geçiş ürünü olarak kullandığımız elektronik sigaraların testlerde rastlanan nadir miktardaki yabancı maddeleri  sıfıra indirmek adına oldukça önemlidir.

Yapılan Deneyler ve Test Sonuçları

Test sonuçlarında çıkan elektronik sigara zararlıdır, şu maddeyi bulduk, bu madde ortaya çıktı gibi sonuçları, kullanılabilecek en kötü malzemeler ve en kötü ortamlar ile sağlanmaktadır.  Yani en kötü metal en kötü gliserin en kötü aroma ve en yüksek sıcaklıklar kullanılarak bulunan sonuçlardır.

 Bu maddeleri çok yüksek sıcaklıklarda kullanmak normal olarak nadirde olsa farklı gazların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Yine de ortaya çıkan ve sonuçlarda rastlanan zararlı maddeler sigaradakinden yüzde 95 daha az olduğu aşikardır. Aksi halde olsaydı şuan elektronik sigara devletler ve firmalar tarafından çoktan bitirilmişti. Unutulmamalıdır ki elektronik sigara Avrupa ve Ab ülkelerinde yasal olarak kullanılmaktadır.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır