Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigarada Bilimsel Araştırma Sonuçları Açıklandı

Elektronik Sigarada Bilimsel Araştırma Sonuçları Açıklandı

Elimizde ilk kez elektronik sigaranın uzun vadede ciğerler üzerindeki etkisini ele alan bir çalışma var. Sonuç ise birkaç yıllık bir periyotta ciğerler üzerinde olumsuz bir etki olmadığı yönünde.

Çoğu e-sigara kullanıcısı aynı zamanda eski sigara kullanıcısıdır ve doğal olarak bu kişilerin ciğerlerinde bazı hasarlar olması olağan bir durumdur. Bu yüzden araştırmacılar daha önce hiç sigara kullanmamış ancak şu an elektronik sigara kullanan kişileri araştırmaya karar verdiler.

Bu kolay değildi çünkü hiç sigara kullanmadan elektronik sigaraya başlayanların sayısı oldukça azdı.

E-sigara kullanıcıları asla sigara içmemiş olan bireylerden oluşan bir kontrol grubu ile birlikte yaklaşık üç buçuk yıl boyunca takip edildi. Katılımcıların sağlıkları akciğer fonksiyonları, solunum semptomları, karbon monoksit değerleri gibi faktörler açısından incelendi. Ayrıca ciğerlerin yüksek çözünürlüklü görüntüleri kullanılarak bazı testler yapıldı.

Bu küçük bir çalışmaydı, yalnızca 9 elektronik sigara kullanıcısı bu çalışmada yer aldı ve üç buçuk yıllık bir süre baz alındı. Ancak sonuçlar ise oldukça önemli. Sonuç olarak dünyada ilk kez gerçek verilere göre elektronik sigaranın ciğerlere zararının olmadığı ortaya çıktı.

Çalışmanın yürütücüsü Profesör Polosa ile çalışma hakkında yapılan soru-cevap röportajını aşağıda bulabilirsiniz.

Elektronik Sigara Kullanımı ve Ciğer Sağlığı

 

-  Çalışmanın açıklanan sonucu ciğerler ile ilgili ancak siz ek olarak kan basıncına, nabza ve vücut ağırlığı gibi diğer faktörlere de dikkat ettiniz. Yaptığınız çalışmalardan elde ettiğiniz sonuçlara bakarak elektronik sigaranın sağlık üzerine etkisi hakkında daha kapsamlı bir yorum yapabilir misiniz?

Solunum sistemi, kronik maruz kalma sonucu herhangi bir potansiyel zararlı etkinin görüleceği ilk hedeftir. Bu yüzden uzun vadede elektronik sigaranın etkileri görmek açısından kalp ve damar sisteminden ziyade ciğerlere odaklanmak daha mantıklı olacaktır.

Tam olarak bu sebepten ciğerler ile ilgili sonuçlar ortaya koyduk. Yaptığımız çalışmada hiçbir durumda elektronik sigara kullanıcıları arasında kan basıncında veya nabızda negatif bir etki ile karşılaşmadık.

 

- Bu çalışma küçük bir çalışma olabilir ancak ciğerler ile ilgili elde edilen veriler ortaya çok şey koyuyor.

Çalışmanın verdiği genel sonuç nedir ve sigara kullanıcılarına elektronik sigaranın sigaraya kıyasla çok daha sağlıklı bir alternatif olduğu konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Kronik solunum yolları hastalıklarına (astım ve obstrüktif akciğer hastalığı da dahil olmak üzere) sahip sigara kullanıcılarının elektronik sigaraya geçtiğinde bu sağlık sorunlarının şiddetlenmesi ihtimali çok düşük ve bu geçişin klinik faydaları olduğu kanıtlanmış durumda.

Önceden solunum yolları ile ilgili bir rahatsızlığı bulunan sigara kullanıcıları üzerinde yapılan çalışmalarda elektronik sigaraya geçişin zararı tersine çevirme konusunda iyi bir kanıt olduğu, ancak halihazırda sigaradan alınan zarar nedeniyle gelecek potansiyel riskler hakkında kesin bir bilgi ortaya koyulmadığı görülüyor.

Bizim çalışmamız da gücünü tam olarak buradan alıyor. Çünkü çalışmamızda hayatlarında daha önce hiç sigara kullanmamış elektronik sigara kullanıcılarını araştırdık. Elektronik sigara aerosollerinin tütün sigarasına kıyasla daha az zararlı olduğu gerçeğini göze aldığımızda elektronik sigaranın genel olarak sigaraya karşı çok daha az zararlı olduğunu söyleyebiliriz.

 

- Tütün sigarası kullanıldığında ilk yıllarda sağlık üzerine olan etkileri konusunda kısıtlı veriler elde ediliyor. Ancak sizin tecrübeniz ve bilgilerinize göre benzer sigara kullanan gruplarda ne gibi durumlar ile karşılaşabiliriz?

 

Bu tamamen sigara içiminin uzunluğuna ve yoğunluğuna göre değişebilir. Eğer örneğin bir birey günde 5 sigara içiyorsa ilk yıllarda herhangi bir sağlık değişimi görmemiz oldukça zor olacaktır.

Ancak günde daha fazla sigara içen bireylerde iki buçuk yıl gibi kısa bir süre sonra sağlık üzerindeki olumsuz etkiler kendini göstermeye başlar. Bu yüzden çalışmamızda yer verdiğimiz elektronik sigara   kullanım uzunlukları ve yoğunlukları gerekli verileri elde etmek için oldukça yeterli.

 

- Anladığım kadarı ile kullanım miktarı ciğer fonksiyonlarında bir değişikliğe sebep olmuyor. Ancak gün içinde içe çekilen yüksek miktarda buhar dolayısıyla sub-ohm konusunda bazı endişeler mevcut. Bu çalışmaya göre bu endişeler hakkında ne söyleyebilirsiniz?

 

Bu da günde ne kadar e-likit tükettiğiniz ile alakalı bir durum. Çalışmamızda herhangi bir ciğer sorunu ile karşılaşmamamız, yoğun e-sigara kullanımının sağlık üzerinde olumsuz etkisi olmadığı yönünde genelleştirilmemelidir.

Çalışmalarımızda yer alan bireyler günde yaklaşık olarak 4ml likit tükettiler. Bu durumda daha fazla likit tüketen kişiler hakkında bir sağlık yorumu yapamayız. Daha fazla tükettikleri için aldıkları risk de dolayısıyla daha fazla olacaktır. Bu konularda yorum yapabilmek için daha fazla sayıda ve daha geniş kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır.

Elektronik Sigara ve PopcornLung Hastalığı

 

- E-likit aromalarının genellikle yüksek seviyelerde diasetil içerdiğinden bahsettiniz. En azından İngiltere’de birçok tedarikçi e-likitlerinden diasetili tamamen kaldırdı ancak hala bazı e-likitlerde bu maddeyi bulabiliyoruz.

Çalışmalarınızda kullandığınız herhangi bir e-likitindiasetil içerip içermediği konusunda bir fikriniz var mı ve bazı e-likitler içerisinde yer alan diasetil hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Kullandığımız e-likitlerde diasetil olup olmadığı konusunda bir fikrimiz yok ancak olsa bile bizim çalışmamızda bu konuda çok endişelenecek bir durum yok.

Çünkü ancak çok yüksek miktarda ve uzun süre boyunca alınan diasetil “popcornlung” hastalığına sebep oluyor. Aslında dünyada bu kadar çok elektronik sigara kullanıcısı olmasına rağmen hiçbir zaman e-sigara kullanımı sonucu birinin popcornlung hastalığına yakalandığına rastlanmadı.

Yüksek yoğunlukta diasetil içeren e-likitleri kullanmanızı önermiyoruz. Açıkça söylemek gerekirse ben olsam daha çok bilinmeyenler konusunda endişelenirdim. E-sigara likiti içerisinde yer alan tatlandırıcı kimyasalların tahriş ve hassaslaştırma gibi solunum etkilerine sebep olma ihtimali mantıklı.

 

- Birçok sigara kullanıcısı ve sağlık uzmanı “popcornlung” hastalığı konusundaki endişelerini dile getirmeye devam ediyor. Peki sigara kullanıcıları veya e-sigara kullanıcıları için popcornlung hastalığına yakalanma ihtimali nedir ve bu karşılaştırma akciğer kanseri açısından nasıl yorumlanabilir?

Dünyada teyit edilmiş, popcornlung hastalığına yakalanmış kaç e-sigara kullanıcısı var? Popcornlung konusunda endişeleri olan sigara kullanıcılarına ve sağlık uzmanlarına neler söylemek istersiniz?

 

Öncelikle bu endişelerin sebebini anlamıyorum. Bu endişe için herhangi bir mantıksal temel yok.

Popcornlung hastalığı çok uzun saatler çalışan ve yüksek miktarda diasetile maruz kalan, mikrodalgalarda patlamış mısır üreten çalışanlar için tanımlandı. Elektronik sigaranın çok yaygın olarak kullanılmasına rağmen, e-sigara yüzünden ortaya çıkmış popcornlung hastalığı konusunda herhangi bir kanıt mevcut değil. Aslına bakacak olursak tütün sigarasında yer alan diasetil miktarı e-likitlere kıyasla neredeyse 750 kat daha fazla olabiliyor.

Çalışmamızda popcornlung hastalığı konusunda hiçbir e-sigara kullanıcısında bu hastalığın başlangıç belirtileri görülmedi.

Popcornlung hastalığı konusunda endişeye sahip olan sağlık uzmanları ve sigara kullanıcıları bilmeliler ki bu hastalığın e-sigara kullanıcılarında görüldüğüne dair herhangi bir kanıt mevcut değil. Sağlık uzmanları, sigara içenlerin sağlık risklerini hızla azaltmak için en etkili yolların önerilmesi konusunda mevcut tüm yolları düşünmeli ve kullanıcıları tütün sigarasının zararından kurtaracak en etkili yolu seçmelilerdir.

Bazı sigara kullanıcıları için en iyi seçenek elektronik sigaraya geçiş olacaktır. Böylece yüksek bir başarı oranı ile birlikte alacakları sağlık riskini azaltabilirler.

Medya Organları ve Elektronik Sigara

 

- Bu çalışma elektronik sigaranın uzun vadede ciğerler üzerindeki etkisini araştıran ilk çalışma ve kamu sağlığı için çok önemli çıkarımlar sunuyor. Ancak buna rağmen medyada çok fazla yer almadı. Geçmişte e-sigara ile ilgili paylaşılan olumsuz haberler göz önüne alındığında neden bu habere gerekli önemin verilmediğini düşünüyorsunuz?

Günümüzde kötü haberlerin daha yüksek olasılıkla manşetlerde yer aldığı bilinen bir gerçek, elektronik sigara konusunda da durum aynı. Bu çalışma kamu sağlığı açısından oldukça önemli olsa da bu konu beni çok şaşırtmadı.

Bu konudaki ironi ise eğer çalışmada olumsuz etkiler ortaya çıksaydı bu haberin her yerde paylaşılırdı ve muhtemelen daha geniş çalışmalar için bize bütçe sağlanabilirdi.

Elektronik Sigara ve Ciğerler ile İlgili Gelecek Çalışmalar

 

- Peki ya sırada ne var? Bu e-sigara kullanıcılarını incelemeye devam edecek misiniz veya bu çalışmaya ek olarak gelecekte başka planlarınız var mı?

Eğer araştırmamızı karşılayacak ek fon bulabilecek kadar şanslı olursak evet. Planlarımız arasında 5-6 yıl sonrasını içeren çalışmalar mevcut ve umarım aynı pozitif bulguları sıradaki çalışmalarımızda da elde edeceğiz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır