Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigara Tehlikeli mi?

Elektronik Sigara Tehlikeli mi?

Elektronik Sigara Tehlikeli mi? 
Elektronik sigara kullananlar açısından normal sigara tiryakilerine göre oranla pek çok konuda avantaj elde etmek mümkündür. Özellikle maddi tasarruf konusunda son derece uygun olanaklar vadeden elektronik sigaralar, aynı zamanda sağlık açısından da bazı durumlar için normal sigaralara oranla daha az zarar içerir. Bu kapsamda elektronik sigara tehlikeli mi? sorusu farklı bakış açıları ve perspektiften pek çok kimse tarafından sorulur. 

Öyle ki sadece elektronik sigara kullananlar için değil aynı zamanda çevresinde elektronik sigara buharına maruz kalan pasif içiciler için de durum son derece merak edilmektedir. Bu noktada temel olarak iki farklı ayrımın oraya çıktığını söylemek mümkündür. Elektronik sigara kullanımının tehlike arz edebileceği ilk durum sağlık açısından değerlendirilmeye uygunluk taşır. 

Elektronik sigara tehlikeli mi? sorusunun sorulmasına sebep olan bir diğer durum ise tamamen teknik sebeplerden kaynaklanır ve dolayısıyla bu tarz sorunların temel hareket nokrası elektronik sigaraların çalışma prensipleri ile ilintilidir. Son derece özgün bir çalışma prensibine sahip olan elektronik sigaralar marka ya da tür değişmeksizin büyük oranda aynı şekilde çalışır ve dolayısıyla üretilen buhardan vücuda alınan nikotine kadar tüm içeriğin değerlendirilmesi adına bu çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi olmak yeterlidir. 

Elektronik Sigaraların Çalışma Prensibi 
Elektronik sigara zararlı mı?
sorusuna cevap verebilmek ve bu sigaraların tehlikelilik testinden geçmesi için çalışma prensiplerinin nasıl olduğunun incelenmesi gerekir. Elektronik sigaraların çalışma prensibi bu cihazların içerisinde bulunan pek çok parçanın aktif olarak faaliyet göstermesi ve uyumlu bir biçimde buhar üretim sürecine katkı sunuyor olması üzerinedir. Bu kapsamda cihazların güçlerini aldığı dinamik tamamen pil ya da batarya adı verilen parçalardır. 

Elektronik sigaraların bir diğer önemli parçası da likitlerdir ve bu likitler genel anlamıyla içeriğinde bulunan nikotin sayesinde kullanıcıların gerçekçi bir sigara içme deneyimi yaşamasını sağlar. Elektronik sigaraların çalışma prensibi batarya ve pillerden alınan enerjinin ısıya dönüştürülmesi ve belirtilen içeriğinde nikotin olan likitlerin buhar haline gelmesi üzerine inşa edilmiştir. 

Dolayısıyla elektronik sigara tehlikeli mi? sorusuna teknik açıdan, bu cihazların genel mekanizması incelenerek cevap vermek gerekirse; doğru ve uygun kullanım halinde herhangi bir teknik sorun nedeniyle tehlikenin ortaya çıkmasının olanaklı olmadığını söylemek mümkündür. Bu bağlamda cihazların temizliğine ve kullanımına önem verilmesi durumunda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmak olası değildir. 

Elektronik Sigaralar Tehlike içerir mi? 
Elektronik sigara tehlikeli mi?
sorusuna yanıt aramak adına bakılması gereken bir diğer düzlem ise sağlık açısından oluşturduğu risklerdir. Özellikle sigara tiryakileri için klasik sigaralar ve elektronik sigaralar arasında sağlık açısından zarar içeren farkların olup olmadığı son derece merak konusudur. Yapılan araştırmalar büyük oranda elektronik sigaraların, klasik sigaralara oranla daha az sağlık açısından risk içerdiği bilinmektedir. Dolayısıyla sağlık ve insan sağlığının genel anlamda muhafaza edilmesi adına elektronik sigaraların genel anlamda klasik sigaralara oranla daha az tehlike içerdiğini söylemek mümkündür. 

Elektronik Sigara Kullanımında Pasif İçiciler 
Elektronik sigara dumanı zararlı mı?
sorusu da yine elektronik sigara tüketenlerin çevrelerine verdiği zararları anlama adına merak ettikleri konuların başında gelir. Bu alanda yapılan araştırmalar henüz verimli sonuçların ve bulguların elde edilmesine aracılık etmediği gibi aynı zamanda kapsamlı bir araştırmanın yapıldığını söylemek de mümkündür. Buna karşın elektronik sigara buharlarının normal sigaralara göre daha az partikül içeriyor olması klasik sigaraya göre çok daha az zarar içerdiğini söyleme konusunda önemli bir veri sunar. 

Elektronik Sigaralar Güvenli midir? 
Elektronik sigara tehlikeli mi?
sorusuna yanıt verebilmek adına şüphesiz bu cihazların güvelik testinden de geçirilmesi gerekir. Teknik olarak doğru kullanılması halinde herhangi bir sorun oluşmasının mümkün olmamasına karşın cihazların yanlış ve kötü kullanımı sonucunda bazı olumsuzlukların ortaya çıktığını söylemek mümkündür. 

Dolayısıyla elektronik sigara kullananlar başta temizlik ve hijyen durumları olmak üzere bazı püf noktalara özen göstermelidir. Aksi durumlarda sadece elektronik sigaranın zararlı içeriğine daha fazla maruz kalma durumu ortaya çıkmaz aynı zamanda sahip olunan cihazın etkili bir biçimde kullanımı konusunda da bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla verimlilikten uzak bir buhar deneyimi hissetmek bu noktada olasıdır. 
 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır