Makaleler » Elektronik Sigara Çeşitleri » Elektronik sigara nedir?

Elektronik sigara nedir?

Elektronik sigaralar tütün mamüllerini bırakmak isteyen sigara kullanıcılarının ilk başvurduğu yöntemdir.Elektronik sigarada da yine nikotin ihtiyacının belirli bir kısmı karşılanabilir.Geleneksel sigarada oluşan duman yerine elektronik sigaralarda buhar oluşumu gerçekleşir. Bu buharın içinde çeşitli maddeler ve bazen nikotin de bulunabilir. Buna karşın elektronik sigara tütün mamüllerinde bulunan kanserojen maddeleri içermez.

 

Elektronik Sigaranın Geleneksel Sigaradan Farkları

 

Geleneksel sigarada yapılan kısa ve yoğun bir çekişin tersine, elektronik sigarada çekiş daha uzun (3-4 saniye) ve daha yumuşak olmalıdır.

 

 

Elektronik Sigaranın Çalışma Prensibi

 

Elektronik sigaradan hava çekildiğinde hava sensörü bunu algılar ve entegre devreye bildirir. Cihazda yüksek frekanslı titreştirici bir kısım vardır. Bu kısma atomizer adı verilir. Hava çekildiğinde entegre devre bu kısmı devreye sokar. Atomizerde bulunan tugsten - wolfram teli ısınır ve temas halindeki alkaloit sıvısını buharlaştırır. Alkoloit sıvısı propilen glikol, etanol, su, tütün çiçeği, esans ve nikotinden oluşmaktadır. Tüm bunların sonucunda oluşan soğuk buhar çekilmekte olan havayla birleşir ve kullanıcı bu buharı çeker. Buharı çekerken batarya üzerinde bulunan ateşleme butonuna basmanız gerekir.

 

Elektronik sigara içerisindeki kartuşlar, nikotin seviyesine göre sınıflandırılmıştır. Sigara kullanım oranına göre belirlenen nikotin seviyesinden başlanıp zamanla sıfır nikotine kadar düşürülebilir. Eğer istenirse sıfır nikotinle yani sıfır zararla sigara kullanma alışkanlığına devam edilebilir.

 

Atomizer Hangi Kısımlardan Oluşur

 

Drip tip (Ağızlık) : Ağızlığın şekli ve dokusu elektronik sigara içiminizin kalitesi ve içinize çektiğiniz buharın sıcaklığı açısından önemlidir.

Hazne : E likitin doldurulduğu şeffaf sızıntı karşıtı bölmedir.

Coil (İç Atomizer) :  Dirençli tel tarafından çevrelenmiş pamuk veya silika maddeden oluşur. Bu kısım atomizerinizin düzenli olarak değiştirmeniz gereken parçasıdır.

Hava borusu: Elektronik sigaranızın buharını içinize çekerken buharın izlediği merkezi boşluk.

Atomizer tabanı (Base): Atomizerinizi bataryaya bağlayan parçadır. Gelişmiş elektronik sigara modellerinde üzerinde hava akımı kontrol halkası bulunur.

 

 

Elektronik Sigaranın Avantajları

 

  • Normal sigarada bulunan ve insan vücudu için zararlı olan kanserojen maddeleri içermez.
  • Duman yerine buhar ürettiğinden dolayı zararlı maddeleri etrafa yaymaz böylece etraftakiler ve çevre izin kısmen zararsızdır.
  • Yangın çıkarma tehlikesi azdır.
  • Sigara içilmesi yasak olan yerlerin çoğunda kullanılabilir.

 

 

Elektronik Sigaranın Dezavantajları

 

  • Propilen glikol yalnızca buhar halindeyken zararsızdır. Rezistans gereğinden fazla ısı üretirse değişime uğrar ve kanserojen etki gösterebilir.
  •  Elektronik sigaralar kısa süreli sensör arızaları yapabilirler. Bu arızalarda atomizer sürekli aktif olmakta ve cihaz aşırı ısınabilmektedir. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır