Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigara Neden Zararlı

Elektronik Sigara Neden Zararlı

Elektronik sigara 2006 yılında piyasaya çıkmıştır. Günümüzde bir çok insan normal sigaradan elektronik sigaraya geçmiştir. Bunun sebebi aromalı olması ve uzun süreli kullanım sağlamasıdır.

 

Elektronik Sigaranın Normal Sigaraya Göre Zararı Nedir?

 

Elektronik sigaranın içerisinde bulunan likitler kanserojen maddeler barındırır ve ciddi sağlık problemlerine yol açar. Elektronik sigaranın ürün özelliklerindeki değişkenlik bağımlılığın risk ve ciddiyetini önemli ölçüde artırmaktadır. Elektronik sigara ile birlikte artan pasif içicilik; kalp rahatsızlığı, akciğer ve mesane kanseri, astım krizi, çocuklarda solunum yolu hastalıkları, ani bebek ölümleri ve akciğer yetmezliği gibi hastalıkların gittikçe yaygınlaşamasına neden olur.

 

 

Elektronik Sigaranın Akciğer Sağlığı Üzerindeki Zararları Nedir?

 

2015 yılında hem farelerde, hem de insanlarda yapılan çalışmada  aromalı elektronik sigara likitinin akciğer hücreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İki hücre tipi üzerinde toksisite, aksidasyon ve iltihaplanma gibi olumsuz bir etki gözlemlenmiştir.

2018 yılında yapılan bir başka çalışmada ise hiç sigara içmemiş 10 kişinin nikotinli veya nikotinsiz olmak üzere elektronik sigara içtikten hemen sonra akciğer fonksiyonları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ise hem nikotinli , hem de nikotinsiz elektronik sigaranın akciğer fonksiyonlarını bozduğu sonucuna varılmıştır.

 

 

Elektronik Sigaranın Diğer Zararları?

 

Elektronik sigaranın içerisinde bulunan propilen glikol ciltte tahriş ,iltihaplanma, döküntüler ve nefes alma gibi  sorunlara yol açar. İnsanların  % 0.8 ila % 3.5’inin ciltte tahriş belirtilerine sebep olan  propilen glikole  alerjisi olduğu tahmin edilmektedir. Bu alerjinin  en yaygın cilt reaksiyonu ise dermatidir. Öte yandan, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığına yakalanmış olan insanlarda bu süreç daha ağır ilerlerler. Propilen glikol kan akışında laktik asit oluşmasına ve toksisite semptomlarına neden olur. Propilen glikol yüksek miktarda veya çok hızlı bir şekilde enjekte edildiğinde, kan basıncında bir düşüş yaşanabilir ve kalp ritmi sorunları olabilir. Elektronik sigara likitlerindeki kimyasal tatlandırıcılar da ciddi bir tehlike taşımaktadır.

Sonuç olarak propilen glikole ve likitlerdeki tatlandırıcılara alerjiniz varsa alacağınız ürünlerinin listesini kontrol ederek uzak durmalısınız.

Listenelebilecek isimler şunlardır;

Propilen glikol

Propilen glikol mono ve diester

E1520 veya 1520

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır