Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigara Nasıl Duman Çıkıyor?

Elektronik Sigara Nasıl Duman Çıkıyor?

Elektronik Sigara Nasıl Duman Çıkıyor? 
Elektronik sigara nasıl duman çıkıyor? Sorusu temel olarak çok bilinen bir yanlışın ifade edilmesidir. Elektronik sigaralar bilindiğinin aksine duman üretmez. Bir cihazın üretebilmesi için ve üretilen bu dumanın sigara ile benzerlik taşıyabilmesi için en temel şart yanan maddenin tütün olmasıdır. Oysa elektronik sigara genel olarak herhangi bir tütün içeriğine sahip değildir ve elektronik sigaraların buhar üretme sürecinde kullanmış olduğu ham materyaller bir çeşit sıvıdır. 

Elektronik sigara buhar üretme sürecinde kullandığı elektronik sıvı likit olarak anılır. Geleneksel sigaralarda tütünün yerine geçebilecek olan bu madde, tüm buhar üretim sürecinin en temel yapıtaşıdır. Yani en genel anlamıyla likit olmazsa buhar üretilmesi söz konusu değildir. Bazı durumlarda likidin tükenmiş olmasına karşın cihazların buhar üretimine devam ettiği gözlemlenebilir.

Likidin tamamen tükenmesine rağmen buhar üretimi gerçekleşiyorsa bu noktada ciddi bir sorunun olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır ve bu tarz kullanımlar kesinlikle tavsiye edilmez. En nihayetinde elektronik sigara çalışma prensibi buhar üretimi için likide ihtiyaç duyar ve talep ettiği kadar likidin sağlanmaması halinde ise yakmak için başka parçalara yönelim gösterir.

Tahmin edileceği üzere başka parçaların yanması istenmeyen bir durumdur ve dolayısıyla en genel anlamda elektronik sigara zarar görebilir ya da bazı deformasyonlar ortaya çıkabilir. Bu zararların arasında en belirgin biçimde ön plana çıkan şüphesiz pamuk mahiyetine sahip olan emici parçalardır. Emici, temel olarak likidin kısa süreli muhafaza edildiği parçadır ve ısıma sürecinin önemli bir bölümünde rol oynar. 

Söz konusu olan bu bölüm ısının buhar haline dönüşmesi adına filtre edilmiş likidin son aşamaya ulaşmasıdır. Bu kapsamda likit elektronik sigaralarda en temel işleve sahip olan parça konumundadır. Sıvı mahiyete sahip olan bu aracın bulunmaması halinde buhara dönüştürülecek herhangi bir ham maddenin çalışma prensibine dahil edilmemesi nedeniyle belirtilmiş olan emici pamuk yanar ve alev alması bile söz konusudur. Dolayısıyla elektronik sigaraların likitten buhara dönüşme sürecinde nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunu anlamak ve bilmek bu cihazları en efektif biçimde kullanmak adına size son derece önemli bilgiler verir. 

Likitten Dumana: Elektronik Sigaranın Buhar Üretme Süreci
belirtilmiş olduğu gibi elektronik sigara buhar üretme süreci hakkında bilgi sahibi olmak en genel anlamıyla bu cihazlardan en verimli şekilde faydalanılmasını sağlar. Verimli şekilde elektronik sigaralardan faydalanmak ise gerçekçi bir sigara deneyiminin yaşanması ve dolayısıyla kaliteli bir buharın elde edilmesi anlamına gelecektir. 

Pillerde Üretilen Enerji 
Elektronik sigara çalışma prensibini başlatan ve tüm buhar üretme sürecinin temel dinamik parçası her ne kadar hava sensörleri olsa da pil ya da bataryalar tüm sürecin enerji üretim görevini üstlenir. Bu bağlamda pilde bulunan elektrik enerjisi likidin buhar haline dönüşme sürecinin enerji yükünü karşılar. Bu enerji yükü farklı aşamalardan geçecek olan likidin tamamen gerçekçi bir buhara dönüşmesi içindir.  

Her Bir Buhar Çekişinin Arkasında Bulunan Sensörler 
Her bir buhar çekişi için tüm süreci yeniden başlatan hava sensörlerinin temel amacı başlatıcı olmaktır. Kullanıcının nefes yoluyla başlattığı sürecin genel seyrinin bu sensörler tarafından belirlendiğini söylemek yanlış olmayacaktır. 

Sensörlerden Gelen Talimat 
Bu bağlamda sensörlerden gelen talimat ile başlayan buhar üretim süreci öncelikli olarak coil telleri aracılığıyla gerçekleştirilen titreşimlerden oluşur. Elektronik sigara çalışma prensibi içerisinde oldukça kritik bir konuma sahip olan bu durum henüz buhara üretim sürecinin başlangıç bölümünü kapsar.

Talimat Sonrası İlk Hareket Ettirici
Elektronik sigara çalışma prensibi içerisinde ilk hareket talimatı sonrasında ortaya çıkan genel durum işlemeye hazır olarak bekleyen parçaların görevlerini yerine getirmek adına sahip oldukları yetkinlikleri kullanmalarıdır. Bu noktada coil gerekli olan ısınma gücünü depolar ve emici pamuğa gönderir. Emici pamuk daima yaş bir yapı ile hazır vaziyette bulunur ve onun ıslanmasını sağlayan parça ise likitten başkası değildir. 

Likidin buhara Dönüşme Süreci 
Son aşamada gerçekçi bir buhar deneyimi elde etmek adına likit buhara dönüştürülür. Isınma kuvvetinin sağladığı enerji ile sıvı halde bulunan likidin yeni formu gaz şeklindedir. Bu gaz başlangıçta belirtilmiş olduğu gibi geleneksel sigaralarda olanın aksine duman değil buhardır. 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır