Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?

Elektronik Sigara Nasıl Çalışır?
Elektrik sigara nedir nasıl kullanılır? Merak edenlerin en çok üzerinde durduğu konu şüphesiz bu cihazların nasıl bir çalışma prensibi ile buhar ürettiğidir. Son derece küçük yapıya sahip olmalarına karşı bu cihazlar kendi içerlerinde oldukça kompleks bir çalışma prensibine ait olarak buhar üretimi gerçekleştirir. Elektronik sigaraların çalışma prensipleri her ne kadar farklı gibi görünüyor olsa da temel olarak geleneksel sigaranın sahip olduğu buhar üretim işlevine benzerdir ve buradaki en temel fark elektronik sigaranın buhar üretim sürecinin mekanik araçlardan geçiyor olmasıdır. 

Dolayısıyla elektronik sigara nasıl çalışır? Merak edenlerin geleneksel sigaralarda olan buhar üretme sürecine benzer bir ilişkinin mekanik araçlar ve bazı özel parçalar ile gerçekleştirildiğini söylemek mümkündür. Bu tanım şüphesiz ki elektronik sigaraların çalışma prensibinin en basite indirgenerek anlatılmış halidir ve bunun dışında elektronik sigaralar pek çok farklı parça aracılığıyla gerçekçi bir sigara deneyiminin yaşanması adına kullanıcılarına oldukça kreatif bir buhar deneyimi hissettirir.

Böylesine güçlü ve etkileyici bir buhar deneyiminin elektronik sigara kullananlar tarafından hissedilebiliyor olmasının temel sebebi ise belirtilmiş olanlardan anlaşılacağı üzere bu cihazların son derece gelişmiş bir mekanizmaya ve uyumlu çalışan parça bütünlüğüne sahip olmasıdır. Minimal düzeyde pek çok parçaya ev sahipliği yapan elektronik sigaralar, bu parçaların her birinin görevini en iyi şekilde yapması halinde geleneksel sigara deneyiminin çok daha ötesinde bir buhar hissinin yaşanmasını sağlayabilir. 

Elektronik Sigara Çalışma Prensibi 
Elektronik sigara kullananlar açısından bu minimal cihazların nasıl bir çalışma prensibine sahip oldukları ve bu buhar deneyimini nasıl sağladıkları büyük ölçüde merak konusudur. Elektronik sigara çalışma prensibi şu şekildedir: 

  • Batarya ya da pilden alınan enerji buhar üretim konusunda en temel işleve sahiptir. 
  • Bu enerji ısı yayar ve yayılan ıs cihazda bulunan likitlerin buhar haline dönüşmesini sağlar. 
  • Tüm sürecin başlangıcı buhar takip sensörünün her bir çekişte devreye girerek sistemi çalışmaya almasıyla başlar. 
  • Sensör sisteminin mekanik bölüme bildirmiş olduğu çalışma komutu ile birlikte coil parçasının bünyesinde bulunan tel titreşim görevini üstlenerek hareketin ilk hamlesini gerçekleştirir. 
  • Burada üretilen ısı emici adı verilen parçaya iletilir ve büyük oranda ıslak durumda olan emiciden likit buhar haline dönüştürülür. 
  • İçeriğinde nikotin bulunan bu sıvının buhar haline dönüşmesi ile birlikte tüm süreç tamamlanır. 

Her ne kadar basit bir çalışma prensibine sahipmiş gibi görünse de elektronik sigara tüm çalışma süreci boyunca yoğun bir performans aktif şekilde sürdürülür. Her bir çekiş için bu çalışma prensibi tekrardan devreye girer ve süreç tekrardan başlatılarak sonucunda buhar elde edilir. 

Elektronik Sigara Parçaları ve İşlevleri 
Belirtilmiş olduğu gibi elektronik sigara parçaları bakımından son derece kompleks bir yapıya sahiptir ve bu parçalar birbirleri ile organik bir temas kurarak buhar üretim sürecini tamamlar. Bu bağlamda elektronik sigaraların çalışma prensibini oluşturan ve bu prensibin her hamlesini yerine getiren bazı temel parçalar ve sahip oldukları temel amaçlar tüm çalışma prensibini anlamak adına oldukça kritik bir öneme sahiptir. 

Coil
Coil, elektronik sigara içerisinde en temel göreve sahip olan parçadır. İçeriğinde bulunan sıvı ile tüm çalışma prensibinin ısıtma görevini üstlenir ve buhara dönüşen her bir çekiş için başlatılan işlemler bütününü yürüten ve hareket ettiren parça olma özeliğine sahiptir. 

Batarya-Pil
Batarya ya da pil olarak anılan elektronik sigara parçası ise tahmin edileceği üzere elektronik sigaraların ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlar. Bu batarya ve piller çoğunlukla dahili olarak elektronik sigaraların içerisinde yer alır ve büyük oranda USB şarj ünitesi aracılığıyla şarj edilebilirler. 

Likit
Likit, elektronik sigaraların buhar üretme sürecinde kullandığı temel parçadır ve sıvı haldedir. Sıvı halde bulunan bu parça yüksek ısı ile buhar haline dönüştürülür. Likitler sahip oldukları aromalar ile kullanıcılara farklı tatta buhar deneyimi de sunabilmektedir. 

Atomizer 
Atomizerin temel amacı elektronik sigara çalışma prensibi içerisinde elektrik enerjisinin ısıya dönüştürülmesi gibi son derece kritik bir işleve tekabül eder. 

Emici 
Emici ise isminden de anlaşılacağı üzere çoğunlukla pamuk halde bulunan ve likidin buhara dönüşme süreci içerisinde kısmi zamanlı muhafaza edildiği elektronik sigara parçasıdır. 


 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır