Makaleler » Likit Çeşitleri » Elektronik Sigara Likitleri Nelerden Oluşturulur

Elektronik Sigara Likitleri Nelerden Oluşturulur

Elektronik sigara likitleri çok farklı aromalara sahip olsalar da aynı elektronik sigaraların kendileri gibi temelde aynı yapıya sahiptirler.

Standart bir elektronik sigara likiti temelde aroma, nikotin, PG ve VG’den oluşabilir. Genellikle piyasaya yeni çıkan elektronik sigara likitlerinin içindeki VG oranı çok daha yüksek olabiliyor.

Bunun nedeni VG yani vejeteryan gliserin içeren elektronik sigara likitlerinin çok daha yüksek oranda buhar vermeleri. Elektronik sigara likitlerini oluşturan maddelere yakından bakarak bu maddeleri inceleyelim ve elektronik sigara likitleri nelerden oluşuyormuş bakalım.

Nikotin

Elektronik sigaralar sıklıkla sigarayı bırakmak isteyenler tarafından kullanılan araçlardır. Bu araçlar elektronik sigara likitleri ile birlikte kullanılırlar. Elektronik sigara likitlerinin en temel içeriklerinden birisi de nikotindir. Elektronik sigara likitleri 0,3,6,9 ve 1 mg gibi nikotin değerlerine sahiptirler.

Elektronik sigara likitlerinde bulunan nikotin değeri yapılan karışıma göre farklılık göstermektedir. Örneğin 6 nikotin içeren bir likiti belli miktarda 3 nikotin içeren bir likit ile karıştırırsanız ortaya nikotin seviyesi 3 – 6 arasında değişen bir elektronik sigara likiti elde edebilirsiniz.
Nikotin elde etmenin en sağlıklı yollarından birisi elektronik sigaralardır. Elbette bu elektronik sigaraların tamamen sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Sadece nikotin kendi başına pek çok sağlık sorununun oluşmasına neden olabilir. Kalp rahatsızlıkları, felç ve diğer sağlık problemlerinin kaynağında nikotinin damarları daraltan etkisi bulunmaktadır. Nikotinin sağlığa olan etkileri hala araştırılmaktadır.
Bir elektronik sigara likitinin ilk maddelerinden birisi nikotindir. Nikotinin nabzı hızlandıran ve kan basıncını arttıran bir etkisi bulunmaktadır. Nikotin için söz edilen sağlık riskleri de bundan kaynaklanmaktadır.

Aroma

Elektronik sigaraları egzotik bir hobi haline getiren unsurların başında aromalar gelmektedir. Elektronik sigaralar pek çok aromaya sahip olabilirler. Çilek, karpuz, kavun, mango veya muz gibi meyve aromalarından vanilya, kakao, çikolata, kahve gibi aromalara kadar pek çok farklı çeşitte aroma sizleri beklemektedir. Bunlara ek olarak pipo tütünü, sigara tütünü gibi aromaları da tercih edebilirsiniz. Tütün aromaları genellikle içtiğiniz sigaranın lezzetine benzer bir aromaya ve tada sahip olacaktır.

PG: Propilen Gliserin

Propilen gliserin bir elektronik sigaranın en temel maddelerinden birisidir. Bu madde daha çok gıda sektöründe kullanılır. Gıdaların kurumasını engelleyen propilen gliserin yerini giderek daha ornaik bir madde olan vejeteryan gliserine bırakmaktadır. Propilen gliserin elektronik sigaralarda tek başlarına kullanılmazlar. Bu madde buharlaştığında insan gırtlağını sigaraya benzer bir şekilde yakar. Bu da kullanıcılara sigara içimi hissi verir. Pek çok elektronik sigara likiti PG ve VG karşımından oluşmaktadır. PG aynı zamanda bir elektronik sigara likitinin rahatlıkla buharlaşmasına neden olur ve likitin akışkan halde kalmasını sağlar.

VG: Vejeteryan Gliserin
Vejeteryan gliserin, özellikle son çıkan elektronik sigara likitlerinin vazgeçilmez bileşenlerinden birisidir. Bu madde, bitkisel gliserin olarak da anılır ve yüksek buhar veren elektronik sigara likitlerinde sıklıkla kullanılan bir maddedir. Bu madde, propilen gliserin gibi boğazı tahriş etmez. Bu yüzden de yeni nesil elektronik sigara likitlerinde sıklıkla vejeteryan gliserin kullanılır. Çoğu elektronik sigara likitinde ise PG ve VG makul oranlarda karıştırılarak kullanılır. Vejeteryan gliserin içeren likitlerin içimi daha kolay olsa da kalite açısından PG ve VG likitler arasında bariz bir fark bulunmaz.

Saf Su

Elektronik sigara likitlerini araştırdıysanız bazı N – Base terimini de sıklıkla duymuşsunuzdur. N – Base aslında saf su ve vejeteryan gliserinden oluşan bir karışımdır. Bu karışıma bir de aroma eklendiğinde ortaya elektronik sigara likiti çıkmaktadır. Saf su bir elektronik sigara likitinden buhar elde edilmesini sağlar. Aynı zamanda elektronik sigara likitinin akışkanlığını da sağlayan bu maddedir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır