Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigara Kullanımı Sigaraya Devam Etmeye Neden Olur Mu

Elektronik Sigara Kullanımı Sigaraya Devam Etmeye Neden Olur Mu


Ancak buna karşın elektronik sigara veya elektronik nargile kullanımının geleneksel sigara veya tütün ürünü kullanımına yol açtığına dair kesin bir bilimsel araştırma veya veri yok. Elektronik sigara ve elektronik nargile tam olarak geleneksel sigara ve tütün ürünlerinin kullanımını tamamen ortadan kaldırmak – bitirmek için tasarlanmıştır. Elektronik sigara ve elektronik nargile kullanmanın geleneksel tütün ürünü veya sigara kullanımına yol açması sadece belli başlı durumlar için geçerlidir. Elektronik sigara ve elektronik nargile kullanımı için herkesin kafasındaki soru tam olarak şu; elektronik sigara kullanımı sigara kullanmaya neden olur mu?

Sigara Kullanmıyorsanız…

Eğer sigara veya başka bir tütün ürününe bağımlı değilseniz, elektronik sigara kullanıcılarının ortaya attıkları bu sav bir dereceye kadar doğrudur. Zaten elektronik sigara ve elektronik nargile bunun için üretilmemiştir. Yani sigara kullanmıyorsanız, nargilenin yanından dahi geçmiyorsanız elektronik sigara veya elektronik nargile kullanmanız için ortada hiçbir neden yoktur. Elektronik sigara ve elektronik nargile kullanımının sigara kullanmanın kapısını açtığı teorisi, özellikle ABD gibi ülkelerde geçerli olan bir endişedir. Bu teoriye göre özellikle genç yaştaki kullanıcılar elektronik sigara likiti çeşitlerinin cazibesine kapılarak sigara veya benzeri bir tütün ürünü kullanmıyor olasalar bile elektronik sigara ve elektronik nargile kullanmaya başlıyorlar.

Araştırmalar Ne Diyor?

Araştırmalara göre elektronik sigara, normal sigara kullanımına yol açmıyor. King’s College London’dan Prof. Ann McNeill’in yaptığı araştırmalar, elektronik sigara kullanmanın sigara kullanımına yol açmadığını gözler önüne seriyor. Elektronik sigara ve sigara kullanımı arasındaki bağlantı biraz daha farklı. Yani birisi “elektronik sigara kullananlar sigara kullanıyor” dediğinde bu doğrudur. Ancak elektronik sigara ve sigara arasındaki ilişki biraz daha farklı.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır