Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigara Kullananların Anket Sonucu

Elektronik Sigara Kullananların Anket Sonucu


Elde edilen son verilere göre toplumun elektronik sigara algısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde.

Geçen sene Birleşik Krallıkta yürütülen bir anketin sonuçlarına göre, ankete katılan yetişkinlerin neredeyse yarısı elektronik sigaranın sigaradan daha güvenli olduğuna inanıyor. Bu elektronik sigaranın toplumda yarattığı algıyı görmek açısından harika bir haber. Eminiz ki okuyucularımız da hak vereceklerdir, elektronik sigaranın kamu sağlığını artırması için etkili bir araç olarak kullanılmasının önündeki en büyük engel kamudaki elektronik sigara algısı olmuştur. Buna örnek olarak toplumun çoğunun elektronik sigaranın da sigara kadar zararlı olduğuna inandığını gösterebiliriz.

 

Son birkaç yılda, elektronik sigaranın sigaradan çok daha güvenli olduğuna dair bilimsel çalışma ve anket sonuçları ortaya çıkıyor. Elektronik sigara kullanmayan kesimin fikrinin bu faydalar konusunda değişmesi ise oldukça zaman aldı. 2016 yılında ASH tarafından yürütülen benzer bir anket çalışmasında ise katılımcıların 13%’ünün elektronik sigaranın sigaradan daha güvenli olduğunu düşündüğü ortaya çıkmıştı. Tüm bunlar yalnızca 2 sene içinde kamu algısında büyük bir değişim yaşandığını gösteriyor.

Yeni Anket Çalışması

Yapılan son anket çalışması YouGov adı verilen uluslararası piyasa bazlı bir araştırma şirketi tarafından yürütüldü. Birleşik Krallık içinde iki binden fazla yetişkine elektronik sigara hakkındaki düşünceleri ve elektronik sigaranın insan sağlığı için sigaraya kıyasla daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüp düşünmedikleri soruldu. Ankete katılanların 43’ü elektronik sigaranın daha sağlıklı olduğunu, 31%’i aynı riske sahip olduğunu ve 5%’i ise daha tehlikeli olduğunu savundu. Geri kalan katılımcılar ise bu soruyu cevaplamaktan kaçındılar.

 

Bu ortalama sonuçlar içerisinde bazı demografik farklılıklar göze çarpıyor. Erkeklerin 46%’sı elektronik sigaranın güvenliği konusuna inanırken kadınlarda bu oran 41%. Ayrıca ekonomik durumları benzer olan katılımcılar da elektronik sigara konusunda tutarlı görüşlere sahip. Yüksek gelire sahip katılımcıların 44%’ü, daha düşük gelire sahip katılımcıların ise 42%’si elektronik sigaranın daha güvenli olduğuna inanıyor. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan katılımcılar ile kullanmayan katılımcılar arasındaki fikir ayrılığı ise oldukça şaşırtıcı. Facebook veya Twitter’ı aktif olarak kullanan katılımcıların 46%’sı sigarayı daha zararlı görürken sosyal medyayı kullanmayan katılımcıların 29%’u buna inanıyor. Bu sayılar her ne kadar düşük gibi görünse de şu zamana kadar kamuda elektronik sigara üzerine oluşturulan negatif algıyı göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu bağlamda istatistikler gözle görülür bir farkındalık artışını işaret ediyor.

Elektronik Sigara Kullanımının Toplumdaki Algısı

Yaklaşık son 10 yıldır elektronik sigara endüstrisi katlanarak büyümeye devam ediyor ancak bu sürenin çoğunda insanlar elektronik sigaranın tam olarak ne anlam ifade ettiği konusunda bilgisizlerdi. Bu yüzden risk konusundaki gerçeklerin farkına varamadılar. Sigara, elektronik sigara ve bilimsel topluluklarda, son birkaç yıldaki ortak fikre göre elektronik sigaranın ezici bir şekilde sigaradan çok daha güvenli olduğu görülmüştür. Ancak elektronik sigara kullanmayanların büyük çoğunluğu elektronik sigaranın zararının da sigara ile benzer olduğunu düşünüyorlar. Burada tartıştığımız anketler, hükümet sağlık kuruluşlarının çalışmalarını yayınladığı İngiltere'de gerçekleştirildi ve hükümet elektronik sigarayı mükemmel bir sigarayı bıraktırma aracı olarak gösterdi. Bu şartlarda bile elektronik sigarayı potansiyel olarak zararlı görenler çoğunlukta.

Sonuç

Elektronik sigaranın sigarayı bıraktırma konusundaki potansiyelinin tam anlamıyla görülmesi için toplumun elektronik sigaranın sigaraya alternatif olduğunu kabul etmeleri gerekiyor. Ürünlerin kullanıcısı olmayan insanların bu konudaki fikirlerini dikkate almak her ne kadar gereksiz gibi görünse de toplumun çoğunluğunun elektronik sigaranın sunduğu azaltılmış risk ve diğer yararları tam olarak anlamadığı sürece bu konudaki yasalar değişmeyecek. Bunun sonucu olarak da elektronik sigara ve sigara yasal ve sosyal olarak aynı muameleyi görecek. Birleşik Krallık, yıllık sigarayı bıraktırma kampanyası olan “Stoptober”ı destekleyerek elektronik sigara topluluğu için çok büyük bir adım atıyor.

 

Elektronik sigara ve sigara kullanımı sistematik olarak birçok yönden benzer, bu yüzden iki ürünün de kullanıcısı olmayan kişiler için bu ürünleri aynı kategoriye sokmak dışarıdan kolay görünüyor. İki ürün de ciğerlere çekiliyor, iki ürün de buhar veya duman üretiyor, iki ürün de nikotin içerebiliyor. Elektronik sigara konusunda toplum daha iyi bir şekilde bilgilendirilmediği ve sigara ile benzer görüldüğü sürece yasal organlar bu iki ürünü asla birbirinden farklı olarak tanımayacaklar.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır