Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Elektronik Sigara DNA’ nıza Zarar Veriyor Mu

Elektronik Sigara DNA’ nıza Zarar Veriyor Mu


Dünyada elektronik sigara kullanımı arttıkça, elektronik sigara ve tıp ile alakalı pek çok konu yoğun oranda gündeme geliyor. Bugüne kadar elektronik sigara – kanser, elektronik sigara – obezite gibi konular üzerine çok yazılıp çizildi. Medyanın dünya gündemini de meşgul eden bu kavram ile ilgili son iddiası ise elektronik sigaranın DNA’ yı etkilediği üzerineydi. Peki gerçekten de elektronik sigara DNA’ nıza zarar veriyor mu?

 Elektronik Sigara, DNA Ve Kanser…

Elektronik sigara ve sağlık konusu ne zaman gündeme gelse “tıp araştırmaları yeterince uzun vadeli değil” cevabı verilir. Her ne kadar İngiltere’ de bulunan Royal College Of Psycians ve İngiltere Toplum Sağlığı Enstitüsü elektronik sigaranın geleneksel sigaradan %95 oranında daha az zararlı olduğunu belirtse de özellikle elektronik sigara ve kanser konulu araştırmalar hala tüm hızıyla devam ediyor. Bu arada DNA’ nız ve kanser arasında yakın bir ilişki olduğunu da belirtelim. Şimdi isterseniz önce DNA’ nın tam olarak ne olduğundan ardından elektronik sigaranın DNA’ nıza ne gibi bir etkide bulunduğunu birlikte inceleyelim.

DNA, her hücrenizin çekirdeğinde bulunan bir tür moleküldür. Bu molekül, sizi siz yapan tüm özelliklerin kodlandığı bir tür plan gibi görülebilir. Yaşınız ilerledikçe ve vücudunuz yenilendikçe DNA’ nız da değişir. Hücre çekirdeğinizdeki DNA’ nın bozulması ya da deforme olması demek, herhangi bir kanser türüne yakalanma olasılığınızın büyük oranda artması demek. Çünkü kanser hücreleri temelde DNA yapısı bozulmuş hücrelerden başka bir şey değildir. Bu hücreler kontrolsüz olarak çoğalarak vücudunuzu tüketir. Şimdi gelelim asıl konuya; elektronik sigara DNA’ nızı gerçekten, iddia edildiği gibi etkiliyor mu?

 

Elektronik Sigara DNA Molekülünü Etkiliyor Mu?

Pek çok asılsız iddia, elektronik sigara ile kanser arasında bir ilişki olduğu savını ortaya attı. Pek çok insan ve medya, buna körü körüne inanmayı tercih etti. Aslında günümüzde elektronik sigara kullanmanın kansere neden olduğuna dair bir bulgu yok. Buna karşın elektronik sigara kullanmanın insan DNA’ sında metilasyona neden olduğu konusu gündeme geldi. Bunun üzerine Liverpool Üniversitesi’ nden Suzi Cage, elektronik sigara kullanmanın DNA’ mızı nasıl etikediği konusu üzerine bir bilimsel araştırma gerçekleştirmeye karar verdi. Elektronik sigara kullanımı ile ilgili araştırmanın yine İngiltere’ de gerçekleştirilmiş olması da ilginç bir tesadüf…

Araştırmalar, elektronik sigaranın DNA’ da “metilasyon” adında bir tepkimeye yol açıp açmadığı konusu üzerine yapılmaya başlandı. Metilasyon, temelde dört ana protein yapısından oluşan DNA molekülüne (adenin, guanin, timin ve sitozin) bir de metil alkol zincirinin etkilenmesi olayına verilen isim. İddialara göre, DNA molekülüne takılan metil alkol zinciri, DNA’ da bulunan kanser önleyici genlerin baskılanmasına neden oluyor ve böylece e-sigara, insanları kansere karşı çok daha savunmasız yapıyor.

DNA’ daki Metilasyon İlk Olarak Sigara İle Gündeme Geldi

DNA molekülüne ilişen metil zinciri konusu ilk olarak sigara ve DNA ile ilgili bir araştırmada gündeme geldi. 2016 Yılında 16.000 kişi üzerinde yapılan araştırmalar sigara kullanmanın DNA’ da metilasyona neden olduğunu gösterse de, metilasyonun kansere neden olup – olmadığı tam olarak ortaya konulmadı. Buna karşın sigara kullanmanın kansere neden olduğu dünya üzerindeki hemen herkes tarafından bilinmektedir.

 

Elektronik Sigara DNA Mutasyonuna Yol Açıyor Mu?

Elektronik sigara – DNA ile ilgili söylenen şeylerden bir tanesi de yüksek oranda nikotin içeren elektronik sigaranın DNA’ nın yapısına zarar vererek onu mutasyona uğrattığı ve böylece kansere neden olduğu yönündeydi. Öncelikle yapılan bu araştırmanın özel bir araştırma şirketi tarafından yapıldığını belirtelim. Üstelik yapılan deneyde bir insanın bir yılda alacağı nikotin, deney hayvanlarına bir seferde veriliyor. Bu durum haliyle denek hayvanlarının DNA’ larında bozulma ve mutasyon oluşmasına neden oluyor. Yani elektronik sigara ile ilgili deneyin yapılış şeklinin bilimsel bir nitelik taşıdığı tartışmalı.

 

Sonuç

Sonuç olarak elektronik sigara kullanmanın DNA’ ya zarar verdiğini söylemek güç. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu da ekleyelim. Bu arada elektronik sigara kullanırken içinde hiç nikotin bulunmayan 0 mg nikotinli e-likit de kullanabilirsiniz. Elektronik sigara sizlere, DNA’ ya hasar veren zararlı kimyasallar olmadan nikotin sunar. Üstelik yazımızın başında belirttiğimiz DNA Metilasyonu konusu da yine daha çok elektronik sigara ile değil sigara ile ilgilidir. DNA metilasyonunun kanser gibi ciddi bir hastalığa neden olduğu savı da tartışmalıdır. Buradan hareketle elektronik sigarayı aşırı olarak kullanmanın DNA’ nıza zarar verdiğini ancak her durumda geleneksel sigaradan daha az zararlı olduğunu söylemek mümkün.

Eğer elektronik sigara kullanmanın DNA’ nıza zarar verip vermediğini merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyerek konu hakkında daha fazla detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır