Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » E-Sigara Neler Hatırlatıyor

E-Sigara Neler Hatırlatıyor


E-Sigaranın Hatırlattıkları

Satışı ve getirdiği kazancı tüm dünyada her yıl katlanarak artan ve devasa boyutlara ulaşan tütün ürünleri piyasası doğal olarak sigara kullanımını her yerde destekliyor. İstenildiği kadar paketlerin üstünde sigara öldürür yazısı bulundurma zorunluluğu olsun, el altından yapılan sigarayı özendirme kampanyaları özellikle az gelişmiş ülkelerde sonuç veriyor. Üçüncü Dünya Ülkeleri denilen fakir ülkelerin çocukları arasında sigaraya başlama yaşı altılara kadar düşmüş durumda. Bu durumda sigarayı bırakma çareleri de bu şirketler tarafından hemen karalanmaya başlanıyor. Dünyada yayılmaya başlanan elektronik sigara kullanımı da aynı süreçten geçiyor. Bu ürün zararlı, başta Almanya olmak üzere bir sürü ülkede yasaklandı haberlerine öncelikle bu ülkede yaşayanlardan yalanlama geliyor ve kısaca e-sigara olarak bilinen bu cihazın her yerde rahatlıkla satıldığı açıklanıyor. Ayrıca basında sık sık yer alan elektronik sigara pataladı haberleride insanları korkutmaya yönelik ve üründen uzak durmaları adına medya organlarınca sık sık gündeme getirilimektedir. Şu unutulmamalıdır ki bir e-sigaranın patlama ihtimali bir cep telefonun patlama ihtimali aynıdır hatta daha azdır.

Bir Pazarlama Hikayesi

Dünyanın en büyük sigara üreticilerinden olan dünya devi Philip Morris’in kendine ait olan Marlboro sigaralarının ilk zamanlarındaki satışı arttırmak için Amerikan topraklarına milyonlarca boş Marlboro kutusunu attırdığı ve bu kutuları bulanların herkes içtiğine göre en iyisi bu, ben de içeyim diye düşündüğü ve sonuçta bu markanın satışlarının çok arttığı  pazarlama dersi olarak her zaman anlatılır.

Özendirmek İçin

Ayrıca gene bu sigaranın ilk çıktığında kadınlar için üretildiğini ve Mayıs kadar yumuşak sloganıyla satıldığını, sonradan erkeklerin de içebilmesi için sert erkek görünümü veren kovboyların reklamlarda kullanıldığını ama kovboyları oynayan oyuncuların çoğunun da kanserden öldüğünü bilmek gerek. Bu gibi pazarlamalar sonucu özellikle fakir ülkelerin eğitimsiz gençleri sigara alışkanlığına hemen kapılıyorlar. Bu durumda insan yayınlanmakta olan bir kamu spotundaki doktorun çocuğa dediklerini hemen hatırlıyor. Sigarayı acilen bırakman gerek.

E-Sigara Devlere Karşı Gibi

Böylesine büyük karlar getiren tütün endüstrisine karşı bugünlerde geliştirilmeye çalışılan sigarayı bırakma çarelerinden biri de küçük bir cihaz. Ancak bu cihaz sermaye devlerinin yoğun baskısı altında geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde gün yüzüne cıkamamktadır. Elektronik sigara nın normal sigaradan hiç farkı olmayan dış görüntüsü bulunmaktadır. Ama muhteviyat olarak ikisi kıyaslanamaz bile. Gerçek sigaranın kanser yapıcı sonuçlarıve ölüme kesin neden olan zararlı içeriği yanında elektronik sigaranın kanserojen olmadığı artık  biliniyor. Elektronik sigara likitlerinin içerinde bulunan kimyasal maddeler günlük hayatta kullandığımız pek çok mamülde bulunmaktadır.Bunlar neler mi örnek verecek oursak, bitkisel gliserin, su , alkol ve nikotin gibi maddelerdir. Bu durumda e-sigara nın zararlarından bahsetmek kesinlikle karalama amacı taşıyor. Zararın kıyaslandığı nesne sigara olunca zaten kimse onunla boy ölçüşemez ve sigaranın insanı öldürdüğü binlerce kez kanıtlanmış sabit bir olgudur. Ama büyük şirketlere milyarlarca dolar kazandırdığı da bir gerçek ya sizce ?

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır