Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Dünya Sağlık Örgütünün E-Sigara Yasağı Eleştiri Alıyor

Dünya Sağlık Örgütünün E-Sigara Yasağı Eleştiri Alıyor


Kamu Sağlığı uzmanları, Dünya Sağlık Örgütünün zarar azaltımı konusunda elektronik sigara lehine olan bilimsel verileri ısrarla göz ardı etmesi ve bazı ülkelerin elektronik sigara hakkında aldığı akıl dışı kararları desteklemesi sebebiyle FCTC COP 8  bienal konferansından hayal kırıklığına uğramış şekilde ayrıldı.
 

“No Fire, No Smoke” isimli yeni raporun yazarları elektronik sigara, heat-not-burn cihazları ve snus gibi daha güvenli alternatiflerin sigara oranlarını düşürme konusunda büyük başarı yakaladıklarını işaret etti. Tüm bunlara rağmen Dünya Sağlık Örgütü bu alternatifler lehine olan verileri reddetmekle birlikte sergilediği yasaklayıcı tutum konusunda da oldukça ısrarcı.

Dünya Sağlık Örgütünün prensipte zarar azaltımını destekleyip aynı zamanda sigaraya alternatif olan daha az zararlı seçenekleri onaylayan uluslararası anlaşmayı reddetmesi uzmanlar tarafından ironik bulunuyor.

Raporda görevlendirilmiş, Knowledge Action Change üyesi Profesör Gerry Stimson “Dünya Sağlık Örgütü daha güvenli nikotin ürünlerini teşvik etme yaklaşımı ile zarar azaltımını benimsemeyi zorunlu kıldığı kendi anlaşmasını yok saymaktadır. Bu, bu yüzyılda sigara tarafından alınacak bir milyar canı kurtarma konusunda kaçırılan trajik bir fırsattır” sözleriyle durumu özetledi.

 

Elektronik Sigara Kullanımı ile Düşmekte Olan Sigara Kullanım Oranlarını Ortaya Koyan Reddedilemez Veri
 

Yayınlanan bu rapor elektronik sigaraların ve nikotinli e-likitlerin yasaklandığı, içlerinde Avustralya ve Suudi Arabistanın da olduğu 39 ülkeyi listeliyor. Daha sonra yazarlar “snus” kullanımı ile birlikte ülkedeki genç kadınlar arasında sigara kullanım oranının 30%’dan 1%’e düştüğü Norveç gibi daha güvenli alternatifleri destekleyen ülkelerin pozitif verilerine atıfta bulunuyor.

Rapora göre İsveç’te de benzer şekilde sigara kullanım oranı azalarak Avrupa’daki en düşük seviyeyi gördü ve elektronik sigaraların desteklenmesi sayesinde şu an tarihindeki en düşük sigara kullanım oranına sahip olan Birleşik Krallık Avrupa’da ikinci sırada yerini aldı.

Raporun başyazarı Harry Saphiro “Veriler incelendiğinde bu alternatiflerin bulunabilirliği ile sigara kullanım oranlarındaki düşüş arasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğu görülüyor. Bu alternatifleri yasaklayan ülkelerin bu kararı almasındaki motivasyonları her ne ise, bu kararın onları tütün endüstrisinin en iyi dostu yaptığının farkına varmaları gerekiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz haftanın başında Yeni Nikotin Birliği (NNA), sigarayı bıraktırmak için kullanılan elektronik sigara ve diğer alternatiflerin desteklenmesi sonucu ülkenin sigara kullanım oranlarında görülen ciddi düşüş hakkındaki farkındalığı artırmak adına bu fırsatı kullanmaları için konferansa katılan Birleşik Krallık temsilcilerine çağrıda bulundu. NNA başkanı Sarah Jakes “COP 8 bu başarıyı gözler önüne koymak ve pozitif deneyimimizi dünya ile paylaşmak adına Birleşik Krallık için mükemmel bir fırsat” dedi.

Sarah Jakes ayrıca “E-sigara sigaraya karşı daha güvenli olduğu kanıtlanmış bir alternatiftir ve Birleşik Krallıkta tütün sigarasından elektronik sigaraya geçiş yapan 1,7 milyondan fazla eski sigara kullanıcısı vardır. Birleşik Krallıkta hükümet tütün zararını azaltıcı stratejilerin getireceği önemli yararları akılcı bir şekilde görmüş ve Stoptober gibi kampanyalarla birlikte elektronik sigara konusunda verilen pozitif mesajlar sonucunda sigara kullanım oranlarında geçtiğimiz yıllarda önemli düşüşler yaşanmıştır” eklemesinde bulundu.

 

Eski sigara kullanıcıları onlara sigarayı bırakmaları konusunda yardım eden cihazları kullanmaktan korkuyor
 

Diğer bir taraftan Uluslararası Nikotin Tüketici Örgütleri Ağından Nancy Sutthoff üzülerek, birçok elektronik sigara kullanıcısının onlara sigarayı bırakmaları konusunda yardım eden cihazları kullanmaktan korktuklarını belirtti. Sutthoff “Temsil ettiğim elektronik sigara kullanıcılarının çoğu kendi hayatlarını kurtarmaya çalışırken tutuklanma korkusu yaşıyor. Ülkeleri ölümcül sigaralara izin veriyor ancak çok daha güvenli olan elektronik sigaraları Dünya Sağlık Örgütü yasaklanmalarını desteklediği için yasaklıyor” dedi

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır