Makaleler » Yedek Parça / Coil Çeşitleri » Coil Neden Çabuk Yanar?

Coil Neden Çabuk Yanar?

Coil Neden Çabuk Yanar? 
 

Coil çok çabuk yanıyor şikayetleri günümüzde elektronik sigara kullanıcılar tarafından en çok bildirilen sorunların arasında yer alır. Özellikle düzenli oalrak gerçekleşen elektronik sigara tüketimlerinde bazı olumsuzlukların ortaya çıkması sebebiyle değiştirilen coillerin ömürlerinde azamalar olması ve dolayısıyla çok çabuk biçimde yanması olasıdır. Bu durum en genel anlamıyla cihazın yanlış kullanılıyor olması, coil değişim işlemlerinin verimlilikle yapılmamış olması da ya da cihazda bazı teknik sorunların oluştuğu anlamına gelir. 

Bu kapsamda buhar tiryakilerinin coil çok çabuk yanıyor şikayetinde bulunmaları son derece mümkündür. Neyse ki bazı püf noktalara dikkat edilerek değiştirilen coillerin ömürlerini uzatmak ve dolayısıyla kısa süre içerisinde yanmalarını engellemek mümkündür. Üstelik bu sorundan kurtulmak için buhar severlerin yapması gerekenler de karışık değildir. Tam akisne özellikle cihaz kullanımı konusunda bazı noktalara dikkat etmek yeterli olacaktır. 

Özellikle yanık coil temizleme işlemleri de dahil olmak üzere cihaz temizliğine ve hijyenine yeterli düzeyde özen gösterilmesi coillerin kullanım ömürlerini arttırma konusunda başvurulabilecek en temel yöntemdir. Coilin henüz yanma aşamasına gelmeden önce likit doluluk oranlarının takip edilmesi de yine cihazların doğru bir biçimde kullanıldığı anlamına geleceğinden tank içerisinde yer alan likit doluluğunun takip edilmesi önemle tavsiye edilir. 

Coil neden çabuk yanar? Sorusuna geçemden önce coilin elektronik sigaralarda sahip olduğu temel işleve ve çalışma prensibine bakılması gerekir. Bu konuda bilgi sahibi olmak olası yanma durumlarının engellenerek coil ömrünü uzatmak adına oldukça verimli bilgiler elde etmenizi sağlayacaktır. Coil, en genel olarak buharın oluşum sürecinde çoğunlukla pamuktan oluşan emici ve teller arasında ki ilişkiyi dizayn eder. 

Coilin temel görevi bu ilişki kapsamında, tank içerisinde yer alan likidin buhar haline dönüştürülmesi ve kullanıcıya iletilmesidir. Yani en genel anlamıyla sıcaklığı kontrol eder ve bu sıcaklığın buhar oluşumu için kullanılmasını sağlar. Coilin bu görevini yerine getirmemesi durumunda ise sıcaklık pamuktan oluşan emiciye doğru sürüklenir. Emici özelliğine sahip olan bu parça yoğun sıcaklığı absorme eder ve dolayısıyla yanmalar oluşur. Dolayısıyla bu durum coil neden çabuk yanar? Sorusunun teknik olarak cevabı niteliğindedir. 

Coilin Yandığı Nasıl Anlaşılır? 

Yanık coil anlama adına sahip olduğunuz cihazlar size oldukça geniş yelpazeli geri bildirimler sunarlar. Bu geri bildirimler arasında ortaya çıkan en temel belirti ise üzerine durulduğu gibi emicide biriken yüksek sıcaklıktan kaynaklanan yanma hissidir. Yüksek sıcaklığın emici üzerinde yoğun bir basınç oluşturması halinde pamuk mahiyetine sahip olan bu emici hızla alev alabilir. 

Emicinin hızla alev alması halinde ise ortaya çıkan koku temel olarak yanık bir pamuk kokusudur ve tahmin edileceği üzere yanık pamuk kokusu pek hoş sayılmaz. Bu bağlamda yanık coil anlama adına kullanılabilecek en temel yöntem olarak yanık kokusunun açığa çıkması olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca buhar deneyiminde yaşanan ani değişikler, likit renginin koyulaşması veya buhar deneyiminde performans düşüşünün ortaya çıkması coilin yandığına işaret eden diğer durumlar arasında gösterilebilir. 

Coilin Yanma Sebepleri Nelerdir? 

Coil neden çabuk yanar? Sorusuna geçmeden önce yine coilin yanma sebepleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bu konuda bilgi sahibi olmak belirtilmiş olduğu gibi sahip olduğunuz cihazları en verimli biçimde kullanmak adına size önemli faydalar sağlayacaktır. Aynı zamanda buhar kalitesini ve gerçekçi sigara tüketim deneyimini yükseltme adına da yine coillerin neden yandığının bilinmesi son derece kritik bir önem içerir. 

Coil Yanarsa Ne Olur? 
Coil çok çabuk yanıyor şikayetlerinde bulunan kullanıcıların bazı kullanım durumlarına dikkat etmeleri halinde coil sorunlarını tamamen rafa kaldırmaları mümkündür. Belirtilmiş olduğu gibi coilin yanması halinde ortaya çıkan tüketimi zorlaştıran durumlar genel hatlarıyla elektronik sigaradan beklenen taleplerin karşılanması konusunda oldukça belirgin bir engeldir. Yani coilin yanması hlainde talep ettiğiniz buhar deneyimine ulaşmanız pek de mümkün değildir. 

Coil Yanmasını Engelleme Yöntemleri 
Yanık coil temizleme işlemleri coillerin yanmasından sonra gerçekleştirilen işlemler olmakla birlikte bu aşamaya gelmeden yeterli düzeyde önem alınması bu tarz sorunların yaşanmasını engelleyebilir. Bu kapsamda elektronik sigara kullanıcılarının yapması gerekenler; 

  • Tankta bulunan likit doluluğunun test edilmesi 
  • Watt ayarlarının uygun biçimde kullanılması
  • Genel cihaz temizliğine önem verilmesi 
  • Art arda çekişlerde yoğun çekişin yaşanmaması

Gibi durumlara dikkat edilmesi yeterli olacaktır. 


 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır