Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Catania Üniversitesi Açıkladı E-Sigaraya Geçiş Yapanların Ağız Sağlığı İyileşiyor

Catania Üniversitesi Açıkladı E-Sigaraya Geçiş Yapanların Ağız Sağlığı İyileşiyor


İtalya’da yapılan bir çalışma elektronik sigara kullanıcılarının ağız sağlığı hakkında bazı bilgiler veriyor.
 

Sigaradan elektronik sigaraya geçiş yapan kullanıcıların ağız sağlığı ile ilgili olan bu çalışmaya göre, daha güvenli alternatife geçiş sayesinde kullanıcıların ağız sağlıkları büyük ölçüde iyileşiyor.

Bu tarafsız gözlemsel çalışma Crotone’da Calabrodental ismindeki Periodontoloji ve Ağız Sağlığı Birimi tarafından yürütüldü ve geçen yıl aralık ayında NCBI’da yayınlandı.

Katılımcılar elektronik sigaraya yeni geçiş yapan 110 sigara kullanıcısı olarak seçildi ve çalışmanın başlangıç gününde, 60 gün ve 120 gün sonrasında ağız sağlıkları muayene edildi. Buna ek olarak yeni kullanıcılar iki farklı kategoriye ayrıldı; 10 yıldan daha kısa (grup 1) veya daha uzun (grup 2) süredir sigara içenler.

Çalışmanın başlangıcında yapılan testlere göre, birinci grubun 85%’inde 3 üzerinden 1 endeksli diş plağı varken kalan 15%’inde ise hiç diş plağı yoktu. İkinci grupta yer alan katılımcılarda ise 75%’inde 3 üzerinden 2 endeksli diş plağı varken kalanında ise diş plağı olmayan katılımcı yoktu. Çalışma sonunda yapılan araştırmalara göre ise birinci grubun 92%’si ve ikinci grubun 87%’sinin diş plaklarının ortadan kalktığı gözlemlendi.

Ayrıca çalışmanın başında birinci gruptaki katılımcıların 61%’i, ikinci gruptaki katılımcıların ise 65%’inde diş eti kanaması görüldü. Çalışmanın sonunda ise birinci gruptaki katılımcıların 92%’si, ikinci gruptaki katılımcıların ise 98%’inde kanama görülmedi.

Sigaradan elektronik sigaraya geçiş katılımcıların ağız sağlığını iyileştirdi

Sigara kullanıcılarında diş eti kanaması, plak oluşumu ve diş eti hastalıkları riskinin daha yüksek olduğu biliniyor ve bu çalışmada sigaradan elektronik sigaraya geçişin ağız sağlığı konusunda pozitif etkisi olduğu açıkça görülüyor.

Çalışmanın sonunda hem genel sağlık açısından hem de ağız sağlığı açısından kademeli bir iyileşme elde ettik. Sonuç olarak birçok katılımcı sigara içme isteklerinin önemli ölçüde azaldığını belirtti. Bu çalışmanın ışığında, elektronik sigara hem ağız hem de genel sağlığa pozitif etkisi açısından tütün sigarasına karşı değerli bir alternatif olarak görülebilir.”

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır