Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Buharlamayı Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yolları

Buharlamayı Daha Sağlıklı  Hale Getirmenin Yolları


1- Sıcaklık Kontrol (Temperature Control) Modlarını Kullanın

 

Sıcaklık kontrolü, teknolojideki gelişmelerin potansiyel riskleri azaltmaya nasıl yardımcı olduğu konusunda harika bir örnektir.

Bizim de sitemizde paylaştığımız bir yazıda, bazı ekstrem koşullarda elektronik sigaraların yüksek miktarda formaldehit ortaya çıkarabileceğinden bahsedilmişti. Ancak bu çalışma hakkındaki sorun şu ki, araştırma gerçekleştirilirken kullanılan elektronik sigara ayarları gerçekçi değil. Kullanıcının alacağı tat çok yüksek sıcaklıklara henüz çıkmadan dahi bozulacağı için, hiçbir kullanıcı cihazını o sıcaklıklarda kullanmayı tercih etmeyecektir. Sonuç olarak formaldehit salınımı da gerçekleşmeyecektir.

Bu spesifik örnek hakkında sıradan durumlarda çok fazla endişelenmenize gerek yok, ancak yukarıdaki fikrin çıkış noktası doğru. Daha yüksek sıcaklıklar daha fazla kimyasal reaksiyonun oluşmasına izin verir. Bu da demek oluyor ki formaldehit veya akrolein gibi zararlı kimyasallar yüksek sıcaklıklarda daha kolay ortaya çıkacaktır.

Bu sorun sıcaklık kontrol modlarıyla kolayca çözülebilir. Coilinizin ulaşabileceği maksimum sıcaklığı sınırlandırarak, coilin çok yüksek sıcaklıklara ulaşmasını engelleyebilirsiniz. Eğer sıcaklık kontrol modu ile birlikte kullandığınız coil seçtiğiniz sınıra ulaşırsa, cihaz otomatik olarak sıcaklık düşene kadar ateşlemeyi keser veya gücü azaltır.

Böylece formaldehit ve akrolein gibi zararlı kimyasalların oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Gelecekte şüphesiz bu işlemin faydasını daha rahat görebileceğiz. Gelecekte e-likitler ve ortaya çıkan buhar hakkında daha fazla araştırma yapıldığında, hangi kimyasal maddenin hangi miktarda ve hangi coil sıcaklığında salındığını saptayabileceğiz. Böylece elektronik sigara kullanıcıları kendi güvenlikleri için “ideal” bir sıcaklık kontrolü bulabilecek. Buradaki amaç yeterli nikotini alırken diğer bir taraftan da e-likidinizin aromasının keyfini çıkarabilmek, ancak sıcaklığı sınırlandırarak ortaya çıkabilecek zararlı kimyasallardan alacağınız zararı minimuma indirebilirsiniz.

 

2- Diasetil ve Asetil Propiyonilden Korunun

 

Kesikli çizgiler kullanıcılara önerilen, diasetil (grafiğin solu) ve asetil propiyonil (grafiğin sağı) maksimum maruz kalma değerini göstermektedir. Kutu diyagramının içindeki düz çizgiler ise elektronik sigara kullanıcıları için ortalama maruz kalma değeridir. Diasetil ve asetil propiyonil içeren birçok e-likit sizi önerilen maksimum maruz kalma değerinin çok üzerine çıkarır.

Elektronik sigara kullanıcıları arasında diasetil konusunda ne kadar endişelenilmesi gerektiğine dair birçok tartışma mevcuttur. Diasetil konusunda ortada reddedilemez bir risk vardır, yüksek diasetil miktarlarında -çok da yüksek değil- diasetilin ciğerlere zarar verdiğini biliyoruz. Peki neden içinde diasetil bulunan e-likitler talep görüyor?

Cevabı çok basit: Aroma. Eğer elektronik sigaranın keyfini çıkarmak için içerisinde yüksek diasetil bulunduran bir e-likit kullanıyorsanız ve bu sayede sigaradan uzak duruyorsanız, kısmen doğru yoldasınız. Normal sigaralar, e-likitlere kıyasla yüzlerce kat daha fazla diasetil içerir, bu yüzden elektronik sigara kullanmak her şartta sigara kullanmaktan daha güvenlidir.

Ancak, eğer elektronik sigaranızın keyfini çıkarmak için tereyağlı veya tatlı diasetil aromasına ihtiyaç duymuyorsanız alacağını riski minimuma indiriyorsunuz demektir. Günümüzde diasetil içermeyen e-likit bulmak oldukça kolay, çünkü birçok e-likit firması artık diasetilin zararının farkında ve bunu göz önüne alarak diasetilsiz e-likitler üretiyorlar. Eğer bu tarz e-likitler arıyorsanız yalnızca laboratuvar raporlarıyla içerisinde zararlı kimyasalların olmadığı doğrulanan aromaları seçin.

Asetil propil hakkında diasetil kadar geniş çaplı araştırmalar yapılmamıştır, ancak risk olarak görülebilecek tüm şartlar diasetil ile benzerlik gösterir.

 

3- Daha Yüksek Nikotin Oranlı E-likitler Kullanın ve Daha Az Sıklıkla Çekiş Yapın

 

Elektronik sigara teknolojisinin gelişmesi ile birlikte, kullanıcılar arasında ml başına daha az nikotin tüketimi düşüncesi yaygınlaştı. Ancak çoğu kullanıcı bunu yaparken gün içinde eskisinden daha fazla e-likit tüketiyor. Sub ohm, dripping veya diğer yüksek kaliteli cihazlar kullanarak daha fazla buhar ve daha sert bir boğaz vurumu elde edebilirsiniz. Yüksek miktarda nikotini yüksek PG oranlı bir e-likitle birlikte kullanmak size iyi bir e-sigara deneyimi sunmaz. Bu yüzden kullanıcılar VG oranı yüksek ve nikotin oranı düşük e-likitlere yönelmiştir.

Ancak daha az nikotin kullandığınızda, tatmin olmanız için çok daha fazla e-likit tüketmeniz gerekir. Ve yüksek kaliteli cihazların daha fazla buhar üretmesine rağmen çoğu kullanıcı nikotin seviyesini düşürdükten sonra daha fazla çekiş gerçekleştirir. Yaptığınız her çekiş ile birlikte her seferinde ciğerlerinize aslında orada olmaması gereken şeyleri sokarsınız. İçinize çektiğiniz bu buhar bünyenizde kısa süreli etkiler yaratır, örneğin hava yolu direncinizde bir artış meydana gelir. Yine de bu etkinin uzun süreli bir probleme dönüşüp dönüşmeyeceği kesin değildir.

Bu noktada size verebileceğimiz en iyi tavsiye günde yapmış olduğunuz toplam çekim sayısını azaltmak. Bunu yapıp aynı zamanda size gerekli olan nikotini almanız için e-likidinizin nikotin seviyesini artırmanız gerekebilir. Bu aynı zamanda elde edeceğiniz boğaza vurumu da güçlendirecek, bu yüzden dayanabileceğiniz nikotin seviyesini deneye deneye bulmalısınız. Yüksek VG oranına sahip e-likitler kullanmak boğaza vurumu azaltır, aynı şekilde güç ayarınızı azaltmak da iş görecektir.

 

4- Coilleriniz ile Dry-Burn İşlemi Yapmayın

 

Dry-Burn”, coillerinizi herhangi bir emici madde (pamuk) ve e-likit olmadan ateşleme işlemidir. İnsanlar coillerinin eşit sıcaklık dağılımı gerçekleştirmesi veya önceki kullanımdan kalan kalıntıları yok etmek için bu işlemi gerçekleştirir.

Bunu yaptığınız zaman sıcaklık oldukça yüksek seviyelere (700 °C / 1,290 ° F üzerine) çıkar ve bu da coil olarak kullanılan metalin yapısını etkiler. Bu söylediğimizi bazı e-likitlerin yıpratıcı etkisi ile birleştirdiğiniz zaman coil metali üzerinde çok ciddi etkiler ortaya çıkabilir ve bu da daha fazla metali buhar yoluyla alıyor olabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre, e-sigara buharı içerisindeki metal oranının, dry-burn yapmadığınız sürece bir risk yaratması beklenmiyor. Yani kısacası dry-burn yaptığınızda buharla birlikte aldığınız metal oranını artıyorsunuz. Bu çok da büyük bir risk olmamakla birlikte, eğer aldığınız riskleri düşünüyorsanız kolayca vazgeçebileceğiniz bir şey. Yukarıda bahsedilen yapılmış olan araştırmanın sonucu ise şunu söylüyor:

“Dry-burn işlemi yapılırken ne kadar metale maruz kalınıyor? Muhtemelen çok fazla değil. Ancak, kaçınılması bu kadar kolay olan bir şeyi göz önüne alarak, maruz kalınan metali azaltmamak için hiçbir sebep görmüyoruz.”

Diğer bir deyişle, coillerinizde dry-burn işlemi yapmanız aldığınız riski çok fazla artırmıyor, ancak elektronik sigaranızı daha güvenli kullanmak istiyorsanız bu da kaçınabileceğiniz bir eylem.

 

5- Çok Fazla Buhar Üretmekten (Cloud-Chasing) Kaçının

 

Bu nokta aslında 3. Madde ile bağlantılı. Eğer daha fazla buhar içinize çekiyorsanız, alacağınız risk de daha fazla oluyor. Şunu tekrar belirtmekte yarar var ki elektronik sigara kullanımı -çok ağır şekilde kullanmak bile- normal sigara kullanmaktan çok daha güvenli. Eğer gerçekten sigaradan uzak durmanızı sağlıyorsa, elektronik sigaranızı gönlünüz nasıl istiyorsa öyle kullanın. Bu yazıda belirtilen maddelerin hiçbirini takip etmeseniz bile elektronik sigaranız normal sigaradan çok daha güvenli bir seçenek. 

Ancak bunların hiçbiri daha fazla buharı içinize çekmenin daha yüksek bir risk taşıdığı gerçeğini değiştirmiyor. Bu sebeple tıpkı gün içinde yapacağınız çekişleri azaltmak gibi, her çekişte maruz kaldığınız buharın azaltılması da elektronik sigarayı olabildiğinde güvenli kullanmanın diğer bir yolu.

 

6- Aromalandırılmamış E-likitler Kullanın veya Kendiniz Karıştırın

 

Şimdi çok daha ekstrem önerilere geliyoruz. Aromalar insanların elektronik sigaradan keyif almasını sağlayan en temel bileşenlerdir desek yalnız olmaz. Ancak bu aromaların buharını içinize çekmek elektronik sigara hakkında en büyük potansiyel bilinmeyen olarak karşımıza çıkıyor. İngiltere’de bir üniversite olan Royal College of Physicians tarafından yayınlanan araştırma raporunda aromaların elektronik sigara kullanımındaki riskin en büyük kaynağı olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında yine de herkesin bildiği gibi elektronik sigaranın normal sigaraya kıyasla en az 95% daha az zararlı olduğunu kabul etmişlerdir. Bu yüzden bu devasa bir risk değil ancak bu aldığınız riski azaltabileceğiniz bir seçenek.

Buradaki sorun şu ki, diasetil ve asetil propionil haricinde e-likitler içerisinde yer alan hangi kimyasal maddelerin sağlığımız için risk oluşturduğu hakkında geniş bilgimiz yok. Bu yüzden de bu maddede yer alan ekstrem öneriyi sunuyoruz: aromalandırılmamış e-likitler kullanın veya kendiniz karıştırın.

Aromalandırılmamış e-likitler kullanmak açık şekilde bir korunma yolu, ancak biliyoruz ki çekici bir seçenek değil. Kendi e-likidinizi kendiniz hazırlamanız bu yüzden yararınıza olabilir. Yalnızca diasetil içermeyen aromaları satın alarak riskinizi minimuma indirebilirsiniz. Bununla birlikte hiç aroma da kullanmayabilir veya düşük oranda kullanabilirsiniz. Piyasadaki e-likitler aromayı maksimize etmek için üretilmişlerdir, bu yüzden çok fazla aromatik bileşen içerirler. Eğer e-likidinizi kendiniz hazırlarsanız, yeterli bir aroma ile birlikte keyfini çıkarabileceğiniz bir e-likit ortaya çıkarabilirsiniz.

 

7- Elektronik Sigara Kullanırken Buharı İçinize Çekmeyin
 

The Royal College of Physicians’ın raporunda ayrıca nikotinin hangi miktarlarda ve nerede absorbe edildiği hakkında da ilgi çekici noktalar bulunuyor. Yazıda normal sigara kullanırken olanın aksine, elektronik sigara kullanırken nikotinin ciğerden ziyade daha çok ağızda ve boğazınızın üst kısmında absorbe edildiği belirtiliyor. Bu yüzden elektronik sigara kullandıktan sonra kandaki nikotin oranı normal sigara ile değil de nikotin bandı ile karşılaştırılabilecek düzeyde.

Burada da akıllara ilgi çekici bir soru geliyor. Eğer elektronik sigara kullanırken nikotin ağzımızda ve boğazımızın üst kısmında absorbe ediliyorsa, buharı ciğerimize kadar çekmemize gerçekten ihtiyaç var mı? Bu noktada da önerimiz ortaya çıkıyor.

Bu bahsettiğimiz 7 adım içerisindeki en ekstrem olanı, ancak eğer sizin için işe yarıyorsa oldukça değerli bir adım. Elbette bir miktar buhar elinizde olmadan ciğerlerinize ulaşacaktır, ama tabii ki bu miktar bilerek ve isteyerek ciğer çekimi yaptığınızdaki kadar olmayacak. Tıpkı puro içmenin de normal sigara içmekten daha güvenli olduğu gibi -çünkü puro dumanını da ciğerlerinize çekmezsiniz-  elektronik sigarayı da bu şekilde kullanmak size daha az risk getirecektir.

Bu yaklaşım ile ilgili en iyi şey ise, bu adımı gerçekleştirirseniz yukarıdakilerden bazılarını zaten otomatik olarak hayatına sokacağınızdır. Eğer içinize çok fazla buhar çekmezseniz aromalardan alacağınız potansiyel riskler de azalacaktır ve aromalandırılmış e-likitlerden kaçınmak için daha az sebebiniz olacaktır. Aynı şekilde gün içinde daha fazla çekiş yaptığınızda aldığınız risk de azalacaktır.

Riskleri Azaltmak Olmazsa Olmazınız Değil, Ancak Neden Denemeyesiniz?

Bu yazının amacı size “eğer bunu yapmazsanız elektronik sigara kullanmak çok tehlikeli!” demek değil. Tıpkı yukarıda dry-burn konusunda bahsedildiği gibi, eğer alacağınız riski azaltabileceğiniz yöntemler varsa neden bunları denemeyesiniz ki?

Buradaki tavsiyelerin her birinin tam tersini yapsanız dahi, elektronik sigaranın normal sigaradan hala çok daha güvenli olduğunu sakın unutmayın. Ancak nikotin alışkanlığınız ile ilgili riskleri minimize etmek istiyorsanız, bu adımlar bunu yapmanız için size yardım edecektir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır