Makaleler » Likit Çeşitleri » Aroma Nedir?

Aroma Nedir?

Aroma Nedir?

Aroma nedir? Sorusu elektronik sigara kullanımının artmasıyla birlikte likit seçimini doğru yapmak isteyen kişiler tarafından cevabı aranan bir konuya işaret etmektedir. Öncelikle aromanın genel olarak ne anlama geldiğine bakmak gerekmektedir. Aroma, ürünlere bir koku ya da tat verme ya da sahip oldukları koku veya tadı güçlendirme etkisi yaratan bir karışıma işaret etmektedir. Aromalar tüketiciler tarafından doğrudan kullanılmamaktadır. Bunların belli formülasyonlarıyla birlikte kullanıma sunulmaları söz konusu olmaktadır. Aromalar kendi içinde elde edilmelerine bağlı olarak üçe ayrılırlar:

  • Doğal aroma verici: Bitkisel ya da hayvansal kaynaklardan doğru fiziksel, enzimatik veya mikrobiyolojik metotlar sayesinde sağlanmış olan maddelerdir.
  • Doğala özdeş aroma verici: kimyasal metotlarla sentezlenmesi gerçekleştirilen veya izole edilmesi sağlanan ve kimyasal yapısı, doğal aroma maddeleriyle eş olan maddelerdir.
  • Yapay aroma verici: Kimyasal metotlar ile sentezlenmesi sağlanan fakat kimyasal yapısı açısından doğal aroma maddelerinin yapısından ayrılan maddelerdir.

Bu şekilde üç farklı çeşitte olan aromaların kullanım ve raf ömürleri de değişiklik gösterebilmektedir. Genel itibariyle 6-12 ay arası değişiklik gösteren bu süre kimi özel olarak üretilen aromalarda 2 ile 4 sene arasında olabilmektedir. Ürünlerin raf ömürlerine yönelik bilgi genel olarak sunulmaktadır. Bununla birlikte saklama koşullarının nasıl olması gerektiği konusunda da bilgiler paylaşılmaktadır. Elektronik sigaralarda özel aroma verici kullanımı tercih edilmektedir. Bunlar sentetik aromalardır.

Elektronik Sigarada Hangi Aroma Kullanılır?

Elektronik sigarada hangi aroma kullanılır? Sorusu, aromalara yönelik genel bir bilgi elde edilmesinin ardından yanıtlanması gereken temel konudur. Elektronik sigaralarda yapay aromalar tercih edilmektedir. Bu durumun pek çok farklı sebebi bulunmaktadır. Öncelikli olarak doğal aromaların kimisi yapısından ötürü elektronik sigarada meydana gelen sıcaklığa uygun değildir. Burada fiziksel yapıda değişim yerine kimyasal bir reaksiyonla karşılaşma ihtimali artmaktadır. Bunun dışında asidik nitelikli olmasından ötürü bedene daha zararlı olabilmektedir. Ayrıca doğal aroma içerisindeki yan ürünler de likitteki esas yapının bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum son derece ciddi olmakla birlikte aroma vericilerin zararları açısından belirginlik kazandırır. Kanserojen ürünler oluşmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle temel olarak yapay aromalar tercih edilmektedir.

Yapay aromalar, oluşturulmuş oldukları yapılarından ötürü doğalından ayrı alakasız bir atom dizilimi içermektedir. Buna karşın istenmeyen bir madde olmamasından ötürü ve uygun fiyatlı olduğundan aynı anda üretici ve tüketicilerin beklentisinin karşılanabilmesini olanaklı hale getirmektedir. Çok daha çeşitli karışımlar oluşturulabilmekte ve böylece kullanan kişilerin zevklerine hitap edebilmesi olanaklı hale getirilmektedir. Elektronik sigara likitleri söz konusu olduğunda aroma verici tercihi bu gibi nedenlerden ötürü yapay aromalar yönünde olmaktadır. Bu sayede her iki tarafın da beğenisinin arttırılabilmesi son derece mümkün hale gelmektedir.

Aroma Çeşitleri

Aroma çeşitleri konusunda bahsedilebilecek pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Günümüzdeki elektronik sigaraya yönelik ilginin sürekli artmasından kaynaklı olarak farklı aroma bileşimlerinin sunulması da mümkün hale gelmektedir. Birbirlerinden ayrı olmalarına karşın son derece uyumlu hale getirilebilecek çeşitler kişilerin beğenilerine sunulmaktadır. Bu bağlamda aroma verici çeşitleri kişilerin beklenti ve isteklerine bağlı olarak şekillenebilmesi açısından kolaylık sağlamaktadır.

Kişiler kendi isteklerine uygun olacak şekilde onlarca seçenek arasından tercihlerini yapabilmekte ve buna uygun ürün seçimini gerçekleştirebilmektedir. Aroma verici söz konusu olduğunda herkesin kendi zevklerine hitap eden bir alternatif olduğu görülmektedir. Meyve aromalarının yanında kahve aroması, tarçın aroması, pastane aroması ve daha pek çok farklı çeşit kullanıcıların beğenilerine uygun olarak değişiklik göstermekte ve talep edilmektedir.  

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır