Makaleler » Elektronik Sigara ve Sağlık » Adana Şehir Hastanesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Açıkladı Elektronik Sigara Daha Az Zararlı

Adana Şehir Hastanesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi Açıkladı Elektronik Sigara Daha Az Zararlı

Elde edilen son bulgular, elektronik sigaranın zararı azaltma konusunda iyi bir araç olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

Geçtiğimiz on yıllık sürede elektronik sigaranın popülerliğinin artması ve kamu tarafından daha fazla ilgi görmesi ile birlikte akıllardaki en büyük soru işareti elektronik sigara kullanımının uzun süreli etkileri oldu. Araştırmacılar arasında bu konu üzerinde büyüyen tartışmalar var ve sonuçlar elektronik sigaranın geleneksel sigaraya göre daha güvenli olduğunu gösteriyor. Elektronik sigara kullanımı yeni bir alışkanlık olduğundan dolayı araştırmalar çoğunlukla sigarayı bıraktırma aracı olarak kullanılabilirliği ve sağlığa etkileri üzerine yapıldı. Bu araştırmalardan elektronik sigaranın ciğer fonksiyonlarını geliştirdiğini, kanser ve diğer hastalık risklerini azalttığını öğrendik ancak elektronik sigaranın vücut üzerinde ölümcül olmayan diğer etkileri konusunda hala bilmediğimiz çok şey var.

Bu ölümcül olmayan etkilerden bir tanesi hakkında yapılan araştırmada elektronik sigaranın ses tellerini ve genel ses kalitesini nasıl etkilediği ele alındı. Journal of Voice’da yayınlanan bu araştırmada, elektronik sigaranın geleneksel sigaraya göre ses telleri üzerinde daha az etki bıraktığı görüldü ve elektronik sigaranın geleneksel sigaradan farkı bir kez daha kanıtlandı.

Araştırma Hakkında

Araştırma, Adana Şehir Hastanesinde Sağlık Bilimleri Üniversitesinden bir ekip tarafından gerçekleştirildi. Türkiye’de yürütülen bu araştırmaya kulak-burun-boğaz cerrahı Dr. Birgül Tuhanioğlu liderlik etti. Dr. Tuhanioğlu ve ekibi elektronik sigaranın sigara ile aynı kulak-burun-boğaz hastalıklarına sebep olup olmadığını anlamak için çalıştı.

Sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırılabilir kılmak adına 81 kişiden oluşan bir grup üzerinde çalışıldı. Bu grupta 21 elektronik sigara kullanıcısı, 30 sigara kullanıcısı ve 30 ne sigara ne de elektronik sigara alışkanlığı olmayan birey kullanıldı. Tüm katılımcılar ses ölçümleri ile ilgili farklı testlere tabi tutuldular. Sesin temel frekansı olan F0; F0’daki değişimlerin ölçüsü olan titreşme yüzdesi; konuşma esnasında genlikteki değişim ile alakalı olan shimmer yüzdesi ve desibeli gibi farklı ölçümler katılımcılar üzerinde yapıldı.

Bu veriler incelendiğinde bazı bulgular ortaya çıktı. Elektronik sigara kullanıcılarının daha azı sigara içenlere göre daha fazla Ses Handikap Endeksi puanına sahipti. Ayrıca sigara kullanıcıları arasındaki shimmer desibelleri diğer iki gruba göre çok daha yüksekken, harmonisite oranı daha düşüktü. Tabi ki çoğu insan için bu sonuçlar fazla bir şey ifade etmeyebilir ancak Dr. Tuhanioğlu ve ekibine göre bu bulgular elektronik sigaranın sigaraya göre daha az zararlı etkisi olduğu konusunda kanıt teşkil ediyordu. Bu çalışma elektronik sigara ve sigara arasındaki önemli farkları bir kez daha ortaya koydu.

Giderek Artan Kanıtlar

Bu araştırma yapılan diğer araştırmalara göre daha küçük bir etkiye sahip gibi görünse de aslında bu çalışma bir kez daha elektronik sigara ile sigara arasındaki farkı ortaya koyuyor ve zararın azaltılması için elektronik sigaranın muhteşem bir araç olduğunu gösteriyor. Halihazırda zararın azaltılması ve sigaranın bıraktırılması gibi konularda elektronik sigarayı destekleyen çok sayıda araştırma mevcut. Bunlardan en yenisi ise Aerosol Bilimi Dergisinde yayınlanan çalışma. Bu çalışmaya göre elektronik sigara kullanıcılarının sigara kullanıcılarına göre hayat boyu kanser riski 57.000 kat daha az.

Diğer çalışmalar da elektronik sigarayı sigaraya karşı açılan savaşta desteklenecek önemli bir silah olarak ortaya koyuyor. Louisville Üniversitesinde gerçekleştirilen çalışmada elektronik sigaranın nikotin sakızları, nikotin bantları ve reçeteli ilaçlar gibi sigarayı bıraktırmak için kullanılan araçlara göre çok daha etkili olduğu kanıtlandı, şu anda elektronik sigara sigarayı bırakmak isteyenlere yardım eden en etkili araç olarak öne çıkıyor.

Sonuç

Uzun dönemli sonuçların veya güvenilir kanıtların olmayışı şu an elektronik sigara etrafında oluşan tartışmaların en büyük sebebiydi. Günümüzde elektronik sigaranın insanların gözünde daha güvenilir olması ile birlikte güvenilir kurumlar elektronik sigaranın zararı azaltma ve sigarayı bıraktırma konularındaki gerçek değerini yavaş yavaş anlıyor. Şimdi ise araştırmacıların dikkatlerini daha kapsamlı çalışmalara yönlendirmesinin tam zamanı. Bu yolla elektronik sigaralar hakkında sorulan daha günlük sorulara cevaplar bulmaya başlayabiliriz. Bu gibi çalışmaların yapıldığını görmek, elektronik sigaranın daha az zararlı olduğunu kanıtlaması açısından oldukça önemli. Akıllardaki soru işaretleri cevaplandığı sürece elektronik sigaranın toplumdaki algısı değişecek, zararın azaltılması ve sigaranın bıraktırılması gibi konularda daha fazla tercih edilen bir seçenek haline gelecektir.

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır